Kral yolu nedir?

Kral yolu; Milattan Önce 5. yüzyılda yapılmış dönemin Baharat ve İpek yolu haricindeki önemli antik yollarından biridir. Asıl adı "Pers kral yolu" olarak biliniyor.

Kral yolu , Pers İmparatorluğu'ndaki şehirler arasında en kolay veya en kısa yolu takip etmemesinden dolayı, arkeologlar yolun en batı kısmının Asur kralları tarafından yapıldığını düşünmektedirler çünkü yol eski imparatorluğun kalbine doğru gitmektedir. İlkçağ'da Batı Anadolu'da, Gediz ve Menderes nehirleri arasındaki bölgede kurulan Lidyalılar, Efes'ten Mezopotamya'ya kadar uzanan Kral Yolu denilen ünlü ticaret yolunu yapmışlardır

Kral yolu kim tarafından ne zaman yaptırılmıştır?

Kral Yolu Milattan Önce 5. yüzyılda Pers İmparatorluğu kralı I. Darius zamanında yapılmıştır.

Kral yolu'nun yapılış amacı nedir?

Persli kuryelerin Efes'den Persepolis'e kadar ulaşımını hızlandırmak ve kolaylaştırmak amacıyla yapılmıştır.

Kral yolu nereye kadar uzanmaktadır?

Kral yolu Türkiye'de İzmir'in 95 km kadar doğusunda, doğuya doğru şu anki Türkiye'nin orta kuzey kısmından Irak'ın Musul şehrine varmaktadır, daha sonra Irak'ın başkenti Bağdat'ın güneyine geçmektedir. Irak'ın başkenti Bağdat yakınından, yolun iki ayrı yola ayrıldığı düşünülmektedir, bir tanesi kuzeybatıya daha sonra batıdan Ecbatana ve oradan da İpek Yolu ile beraber gitmektedir, diğer yol ise doğuya devam ederek İran'a ulaşmaktadır ve daha sonra güneydoğudan İran'ın Fars Eyaleti'ndeki Şiraz şehrinin 70 km kuzeydoğusundaki Persepolis'e geçmektedir.

Kral yolu'nun faydaları neler olmuştur?

1. Doğubatı arasında ticaret ve kültürel etkileşim hızlanmıştır.

2. Ekonomi,bilim,sanat,kültür ve ticaret alanlarında çok önemli ilerlemeler kaydedilmiştir.

Dış bağlantılar

Baharat yolu nedir?

İpek yolu nedir?

Yorumlar

Agresif 1453 19.12.2016
Tsk ödevi yardım ettiğiniz için bide lol RP gönderin tam olsun heeehheeeehheeehehe
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç