Kovan nedir?

Bal yapan arıların barınmalarını, çoğalmalarını ve bal yapmalarını sağlayan, prizma, silindir ve dikdörtgen şeklindeki arı evi. Kovanlar tahtadan yapıldığı gibi çamurlu samandan ve örgü sepetten; silindir şeklinde olanlar da ağaçların oyulması ile yapılmaktadır.

Her kovanda arı ailesi yaşar. Balarıları, aralarında iş bölümü yaparak çalışırlar. Kovan bir arı şehridir. Arılar, kışın kovanlarından çıkmazlar. Soğuklar başlar başlamaz birbirine sımsıkı olarak bir küme meydana getirirler. Kraliçe arı, bu kümenin ortasında bulunur. Diğer arılar onun etrafında devamlı nöbetleşe dönerek hareket ederler. Böylece ısınmayı sağlarlar. Şayet kovanın bir yerinde açıklık bulurlarsa, hemen orayı püreleslu adı verilen bir cins mum ile kapatırlar. Bu madde ile ayrıca kışa doğru kovandaki uçuş deliğini de daraltırlar. Yazdan depo ettikleri veya kovanda bırakılan bal ile kış boyu beslenirler.

Modern kovanların içi çeşitli şekillerde düzenlenir. Sabit veya portatif raflı kovanlar vardır. Portatif olanları daha kullanışlıdır. Kovanın içerisine sun’i petekler yerleştirilmek suretiyle arının zamandan kazanıp daha çok bal vermesi sağlanır.

Dudent ve langstrohe tipi kovanlar en makbul olanlarıdır.

Ayrıca fişeğin kapsül, barut ve kurşun bulundurduğu yuva kısmına da kovan denir.

Sözlükte "kovan" ne demek?

1. Arılara barınak olarak yapılan, türlü biçimdeki tahta, sepet ya da sandık.
2. Ateşli bir silahın fişeğinde barut hakkını içeren kılıf, kapçık.
3. Yayık.

Cümle içinde kullanımı

İşte, etrafa yayılan top kovanları, kırık tüfekler, fişek yığınları...
- H. E. Adıvar

Kovan kelimesinin ingilizcesi

adj. expulsive
n. beehive, hive, case, shell, barrel, snout, socket

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç