Konjonktivit nedir?

Gözlerin kızarması, sulanması ve kaşıntı ile kendini gösteren “Allerjik konjonktivit” çok sık rastlanan bir göz rahatsızlığıdır.

Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi’nden Doç. Dr. Sinan Tatlıpınar, bir göz rahatsızlığı olan “Allerjik konjonktivit”e sık rastlandığını belirterek “Allerjik konjunktivitin tedavisinde genellikle kombine tedaviler uyguluyoruz ama temel prensip alerjiye neden olan etkenden uzak durmaktır” diyor.

Konjonktivit Nedenleri Nelerdir?

Özellikle çocuklarda Konjonktivit rahatsızlığının en büyük nedeni bakteriler. Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve kızamığa neden olan virüsler de Konjonktivit rahatsızlığının oluşmasında etkilidir. yüzme havuzlarındaki klor, duman ve toz, kozmetik ürünler içerisindeki veya polen ya da hayvan tüyü gibi allerjen maddeler de Konjonktivit rahatsızlığının nedenleri arasındadır.

Konjonktiva 3 kısıma ayrılır:
1. Kapak Konjonktivası
2. Forniks Konjonktivası
3. Bulber Konjonktiva

Tedavi

- Gözdeki kaşınma için kesinlikle göz ovuşturulmamalı. Mevcut durumu kötüleştirir. Mikropların bulaşmasını  ve uzun süren vakalarda keratokonus ( korneanın incelmesi) riskini artırır.

- Doktor tarafından verilmemiş olan tedaviler kullanılmamalıdır

- Damla tedavisine uyum ve özen gösterilmelidir.

- Eğer kaşıntı şiddetli ise  ,doktorunuz tarafından reçete edilen  suni göz yaşı damlası, antihistaminik ilaç ve soğuk kompres  ( soğuk suya batırılmış pamuk göz kapaklarının üzerinde 3-5 dakika  bekletilerek aralıklı uygulanabilir) uygulanabilir.

- Mümkün olduğu kadar sezonsal dönemlerde alerjenlerden uzak durun ( hava  temizleyici klima benzeri cihaz kullanımı vb. , ev içerisinde  hayvan beslenmemesi )

- Güneşe maruz kalmayı ve alerjenlerin(örn:toz) göze ulaşmasını  azaltmak için güneş gözlüğü kullanılmalı

- Hastaların çoğunluğunun küçük yaşta olması nedeniyle anne ve babaların kaşıntı kızarıklığı olan çocukları tedavi için göz doktoruna muayene ettirmeleri gerekmektedir.

- Normal alerjik olgular kızarıklığın olduğu, kaşıntı ve sulanmanın hafif seyrettiği bu dönemde tedavi edilmelidir . Aksi  takdirde  bulgular ilerleyip tüm göz sağlığını etkileyen görmeyi tehdit eden bir hal alabilir:

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç