Koloni nedir?

Koloni, bir devletin nüfusunun bir bölümünü yerleştirmek için denizaşırı bir ülkeye sahip çıkması ve yurttaşlarını oraya iskan etmesi halinde meydana gelen yeni yurttur.

Bazı durumlarda "sömürge" ile eş anlamda kullanılır fakat sömürgeden farklı bir kavramdır. Yeni fethedilen ülke sömürge değil, onu kuran devletin normal bir parçasıdır. Bunun yanı sıra, ülkesinden ayrılıp başka bir ülkeye yerleşmiş insan topluluğu veya bir ülkede bulunan yabancı uyruklu kişilerden oluşan topluluk anlamında da kullanılır.

Biyoloji'de koloni ne anlama gelmektedir?

Koloni Aralarında işbölümü yapan tek hücreli organizmaların bir araya gelerek topluluk oluşturmaları. Her hücre bireysel yeteneklerini korur. Koloni dağılacak olursa hücreler yaşamlarına bağımsız olarak devam edebilir. Koloniler bölünme sonucu oluşan tek hücreli organizmaların müsilaj madde içinde bir arada kalmaları ile oluşur. Protistalarda daha çok kamçılılarda görülür. Tek ve çok hücreliler arasında geçiş formu oluşturur. En basiti Gonium en gelişmişi Wolvox'dur.

1- Gonium kolonisi: 4-6 hücreli kolonilerdir. Hücreler arası iş bölümü yoktur. hücre koloniden ayrılıp bağımsız yaşayabilmektedir.

2- Pandorina kolonisi: 8, 16 veya 32 li hücre kolonileri şeklinde olabilirler. Her hücre bireysel yeteneklerini korur. Özelleşme ve iş bölümü yoktur. Koloni dağılacak olursa hücreler yaşamlarına bağımsız olarak devam edebilir.

3- Wolvox kolonisi: 1000 – 3000 arası hücreden oluşan koloniler şeklinde bulunurlar. Hücreler bağımsız olmayıp aralarında sitoplazmik bağlantılar taşır. Hücreler arasında farklılaşmalar görülür. Hücreler arasında işbölümü görülür. En dış kısımda yer alan hücreler korunma, beslenme (fotosentez) ve kamçıları ile koloninin hareketinden, en iç kısımda yer alan bazı hücreler de üremeden sorumludur. Ön arka kavramı gelişmiştir. İlk ölüm ve ceset oluşumu görülür. İlk vücut ve üreme hücresi farklılaşması görülür. Dokulaşma yoktur.

Wolvox kolonisi kaç tip hücreden oluşur?

Wolvox kolonisi üç tip hücreden oluşur:

1- Dış ön kısımdaki hücreler: Küçük , kloroplastlı, kontraktil koful taşıt, kamçılı ve büyük göz lekeleri var. Beslenme, hareket ve bakterinin korunmasını sağlarlar.

2- Dış arka kısımdaki hücreler: Büyük , kloroplastlı, kontraktil koful taşıt, kamçılı ve küçük göz lekeleri var. Beslenme, hareket ve bakterinin korunmasını sağlarlar.

3- İç kısımdaki hücreler: Koloni içine göçen akra kısımdaki büyük hücrelerdir. Kamçısızdır. Kontraktil koful ve göz lekeleri vardır. Hem eşeyli, hem de eşeysiz üremeyi gerçekleştirirler.

Koloni kelimesi sözlükte ne anlama gelmektedir?

1- Bir topluluğun kendi toprakları dışında ticaret amacıyla oluşturdukları yerleşmelerdir.

2- Göçmen topluluğu veya bu topluluğun yerleştiği yer.

3- Bir ülkede bulunan küçük yabancı topluluğu.

4- Birlikte gurup halinde yaşayan hayvan gurupları.

5- Sömürge, müstemleke.

6- Birlik durumda yaşayan aynı türden organizmaların oluşturduğu topluluk.

Koloni ne demek? (Ekonomi)

(Colony) Fransızca "coloı nie". 1. Sömürge, müstemleke durumundaki ülke. 2. Bir ülkede bulunan yabancı kökenli kişilerin oluşturduğu topluluk. Örneğin ABD’deki İtalyan ya da Yahudi kolonisi gibi. 3. Bir ülkede göçmenlerin topluca oturdukları ya da yerleştikleri yer.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç