Kofre nedir?

Kofre (yapı bağlantı kutusu veya ana buat), elektrik iç tesisleri yönetmeliği‘nde yapıların elektrik tesisini şebekeye bağlayan, sigortaların tesis edilmesini ve aynı zamanda genel elektrik şebekesinde tüketim tesisine elektrik enerjisi verilmesini sağlayan bir düzeni ifade eder.

Olası bir kısa devre esnası binaya giriş yapan enerji kablosunu yanmaktan korur, ayrıca sayaç panosunda çalışma esnası teknik elemanın çarpılma riskini ortadan kaldırır. Kofra ana hattır, binaya gelen ana hat sigorta herhangi bi kısa devrede tesisatın zarar görmemesi icin yani kablonun yanmaması icin korucu bi cihazdır kısa devre esnasında enerjiyi keser.

Binaya gelen 3 faz kofre sigortasına bağlanır. (ana kolon sigortası) Ordan Sayaç panosuna gelir yukarıdaki şemada panomuzda 12 sayacımız olsun, Gelen 3 faz enerjimizi toplam sayaç sayısına eşit bir şekilde dağıtımını yaparız, 12 / 3 = 4 her faz' a 4 sayaç. Binaya 3 faz ve beraberinde nötr gelir, fazlar arası 380 volt' tur ama bizim daireler için ihtiyaç duyduğumuz 220 volt olduğu için daire içindeki hiç bir alıcıya 2 faz yani 380 volt ( prizlere , aydınlatmaya, vs..) bağlanmaz.

Panomuza her daire için sayaçtan çekilen linye akımları toplamı sigorta konulur, bu sigortanın ismi kolon sigortasıdır. Panodan dairelere dağılım yapılınca daire içinde linye sigortalarınada eşit bir şekilde faz' lar bölünür , 9 linyeli ( sigortalı ) bir dairede yapı 3 faz ile beslenecek ise bu faz' lar sigortaya eşit bir şekilde dağıtılır, 9/ 3 = 3.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç