KKB nedir?

KKB kısatmasının açılımı Kredi Kayıt Bürosu’dur. KBB 1995 senesinde, 5411 sayılı bankacılık kanununa uygun dokuz ortaklı kurulmuş özel bir şirkettir.

KKB A.Ş. üyesi olan kurumlar arasında, bireysel kredi ürün müşterilerine ait detaylı bilginin, kredi kararı aşamasında risk faktörünün belirlenmesine ve dolayısıyla da riskin minimize edilebilmesine olanak sağlamak üzere çağdaş yöntemler kullanılarak paylaşımına olanak sağlayan bir ’bilgi paylaşım sistemidir’.

KKB Kredi Kayıt Bürosu, bankacılık kanun gereği en az beş banka tarafından yapılacak her türlü bilgi ve belge alışverişi sağlamak için kurulmuş olup, müşterilerine ait kredi bilgilerini de paylaşmaktadırlar. Ayrıca Kredi Kayıt Bürosu mevduat bankaları, katılım bankaları, finansal kuruluşlar, sigortacılık, bireysel emeklilik, sermaye piyasası gibi konularda hizmet vermektedir.

KKB Kredi Kayıt Bürosu dokuz ortaklıdır. Bu ortaklar; Akbank, Denizbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve YapıKredi Bankası’dır. KKB, 1999 senesinde Kredi referans sistemini kurmuştur. Kredi Referans sisteminin kısaltması KRS’dir. Kredi Referans Sistemi üyesi olan kurumlar arasında bireysel kredi ürün, müşterilerine ait detaylı bilgiyi çağdaş teknolojik yöntemler kullanarak, müşterinin risk faktörü belirlenmesi ve üyelerinin risk faktörünün küçültülmesi için bilgi paylaşımı yapmaktadır.

Bankaların vatandaşlara sunmuş olduğu kredi kartı ve kredi hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız KKB puanınızın yüksek olması gerekmektedir. Bankalar, müşterilerine kredi kartı ya da kredi ürünlerini tanımlarken müşteriler hakkında çeşitli incelemeler başlatır. Bu incelemeler esnasında birçok bilgi banka tarafından kontrol edilir. Bankalar, yapmış olduğu kontroller sonucunda müşterinin kredi ödeme riskini ortaya çıkarır. Bu riske göre müşteriye kredi kartının ya da kredinin verilip verilmeyeceği belirlenir.

Bankalar inceleme yaparken KKB puanını kullanır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan KKB puanı risk analiz puanı olarak geçmektedir. Kredi Kayıt Bürosu şu anda ve daha önceden bankalarla yapmış olduğunuz ilişkilerinizi inceler ve bu doğrultuda puanınızı belirler. KKB puanınız ne kadar yüksek olursa bankaların hizmetlerinden yararlanma şansınız da o kadar yüksek olur diyebiliriz.

KKB puanı neye göre ve nasıl hesaplanır diye sorabilirsiniz. Aslında birçok unsur içerisinde bulundurularak hesaplandığını söyleyebiliriz. Kaç bankaya borcunuzun olduğu, borçlarınızın zamanında ödenip ödenmediği, kalan borç miktarınız, öğrenim durumunuz, gelir durumunuz, en son kredi kullandığını tarih gibi birçok unsur KKB puanında etkili olmaktadır. Eğer sizlere kredi çıkmıyorsa bilin ki KKB puanınız düşüktür. Bunu arttırmak için tüm borçlarınızı ödeyin ve zamana bırakın. Ayrıca tüm borçlarınızı ödedikten sonra düşük bir kredi çekerek ya da kredi alarak düzenli bir şekilde ödemelerinizi gerçekleştirerek KKB puanınızı arttırabilirsiniz.

KKB notu nedir?

KKB notu nedir? KKB Notu, bireysel kredi kullanıcılarının kullandıkları kredilerle ilgil olarak toplanan bilgilerin yorumlanmasıyla, bankaların yeni kredi kullandırmaları durumunda karalarını doğru vermelerine yönelik olarak geliştirlen bir mekanizmadır. Bu KKB notu, Ocak 2013 itibariyle Findeks markasının kurulmasıyla Findeks Kredi Notu olarak da anılmaya başlanmıştır.

Bu not hesaplanırken, kredi tüketicisinin daha evvel kullandığı kredilerin geri ödemelerinindeki zamanlaması, kredi kartı borcunun zamanında ya da düzgün ödenmesi, mevcut kredileri gibi kriterler göz önünde bulundurulur. Burda ufak bir ayrıntıya değinmeden geçemeyeceğiz. İlk kez bireysel kredi kullanacak bir kimsenin KKB notu ya da Findeks Kredi notu, daha evvel kredi kullanmış ve düzenli ödemelerde bulunmuş birinden daha düşük olacaktır.

Yüksek KKB notu için ne yapmak gerekir?

Yüksek KKB notuna sahip olmak için yapılması gereken, ilk başta kredi borcuna sadık olmak. Yani düzenli bir şekilde, temerrüde düşmeden kredi taksit ödemelerini zamanında yapmak bu işin ilk şartı olarak görülebilir. Kredi kartı borçları içinde aynı kurallar elbette geçerli. Diğer yandan Findeks tarafından kredi raporunun düzenlenmesini istediğiniz tarihteki cari borç durumunuz da, bu notun yüksekliğini etkileyebilecek önemli etkendir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç