Kiosk nedir?

Kiosk bir PC ve dokunmatik ekrandan oluşan bir sistemdir. Kullanıcı klavye ve fare kullanmadığı gibi bilgisayar da görebileceği zarar ve estetik nedenlerden ötürü bir kutu içinde saklanır.

Küçük bir yazıcı ekiyle kioskların yazılı materyal verebilen mekanizmalar şeklinde kullanılmaları da mümkündür.Basit bir PC ve dokunmatik ekrandan oluşan bu sistemin kullanım alanlarına her geçen gün bir yenisi eklenmektedir. Firmalar kioskları satış ve pazarlama desteği, tüketici enformasyon merkezi, araştırma merkezi olarak veya reklam amaçlı kullanabilirler.

Kiosklar; tüketicinin, herhangi bir faaliyete bilet alma, rezervasyon yapma hatta sipariş verme gibi isteklerine cevap veren sistemler olarak da kullanılmaktadır. Kolay taşınabilmesi, düşük kurulma bedelleri ve kapladığı alanın küçüklüğü nedeniyle istenilen yere (alışveriş merkezi, süpermarket, tiyatro, otel vs.) konulabilir.

kiosk

Kioskların bu iletişim agi aracılığıyla birbirleriyle haberleşmesi mümkün olduğu gibi, şirket bünyesinde kurulan bir merkez birim aracılığı ile istenilen aralıklarla bilginin güncelleştirilmesi de mümkündür. Enformasyon veriminin yanısıra, kullanıcıya sordukları sorularla kiosklar birer data toplama merkezi olarakta kullanılabilir. Toplanan bilgiler yine bir aracılığıyla ana merkeze aktarılabilir ve analiz programları sayesinde istenilen çerçevede raporlar alınabilir.

Kiosklar kamu hizmetleri için ücretsiz bilgi sunma amacıyla yada ticari amaçlı olarak (mağazalar, internet cafeler, vb.) kullanılmaktadır. Kiosklar personel masraflarından tararruf sağlar, kağıt israfını engeller, veri işlemede verimlilik sağlar, kurumlarda sıraları azaltır ve verimlileştirir, bulunduğu kuruma ve mekana prestij kazandırır ve hizmet kalitesini yükseltir.

Kiosk genel kullanım alanları

Oteller, Alışveriş Merkezleri, Showroom, Mağazalar, Marketler, Benzin İstasyonları, Devlet ve Kamu Binaları, Belediyeler, Elçilikler, Sinema, Tiyatro, Konser, Stadyum, Gişe ve Bilet Satış Noktaları, Restoranlar, Bar, Disco, Eğlence Yerleri, Ticaret Merkezleri, Fuar, Seminer, Konferans, Kongre Alanları, Otel-Tatil Köyü, Turizm Büroları, Seyahat Acentaları, Havaalanları, Rent a Car, Milli Parklar, Saraylar, Müzeler.

Tarihi Turistik Yerler, Postaneler, Telekom İletişim Noktaları, Hastane, Laboratuvar ve Klinikler, Internet Kafeler, Game Center, Eğlence Salonları, Üniversiteler, Okullar, Dersaneler, Eğitim Kurumları, Borsa, Finans ve Aracı Kurumlar, Şehir Merkezleri, Otobüs Durakları, Metro, Tren İst. tatil köyleri, cafe, restaurant,  Danışma, sipariş makinesi olarak, Uluslar arası indirimli telefon görüşmesi yapmak için, Oyun ve eğlence makinesi olarak kullanılmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç