King ne demek?

King ingilizce' de "Kral" demektir. tüm anlamlarına http://nedir.dictionarist.com/king adresinden ulaşabilirsiniz.

King Oyunu

Fransa'da 20. yüzyıl başlarında üniversite öğrencileri arasında oldukça yaygın olarak oynanan Barbu (Le Barbu) oyunun değişik bir versiyonudur. "Le Barbu" ("Barbü" olarak okunur), "Sakallı (adam)" manasına gelir ve iskambil kartları içinde kupa papazını simgeler. Bu kart, oyunun Türkiye'de oynanan versiyonu olan King'de Rıfkı'ya karşılık gelir. Kupa papazının alınmaması gereken ceza oyunun ismi de oyunun ismi gibi Barbu'dır.

King nasıl oynanır, kuralları nelerdir?

King oyunu iki ana bölüm altında (koz ve ceza) sıra ile seçerek oynanır. Oyunun ceza bölümünde el almaz, kupa almaz, kız almaz, erkek almaz, son iki almaz ve rıfkı almaz başlıkları ile bulunan ayrı amaçları olan eller oynanır. Koz kısmı ise sırası gelenin tercih ettiği koz üzerinden en fazla eli almak esasına dayanarak oynanır. Ceza kısmında başarısız olan her el oyuncu puanından düşülür. Koz bölümünde alınan her el için puan eklenir. Oyunun ilk dört elinde ceza grubundan eller seçilmesi mecburidir. Her oyuncu 2 koz 3 ceza eli seçer. Oyun toplam 20 el sonra biter. Ceza grubundaki ellerde oyunun amacı tamamlanmışsa kağıtlar bitene kadar oynanmaz, yeni ele geçilir.

El Almaz: El almaz oyunu seçildiyse , bu oyunda alınan her el için -50 ceza puanı alınır.

Kız Almaz: Kız almaz oyunu seçildiğinde , alınan her kız için -100 puan ceza puanı alan oyuncunun hanesine yazılır. Bütün kızlar oyuncular tarafından alındığında el biter.

Erkek Almaz: Erkek almaz oyunu seçildiğinde ise , alınan her erkek için (papaz ve valeler)  -60 ceza puanı alınır. Bütün erkekler bittiğinde el biter.

Son İki Almaz: Son iki almaz oyununda , elin son 2 turunda el alan oyuncuya -180 ceza puanı yazılır.

Kupa Almaz: Kupa almaz oyununda alınan her kupa için , alan oyunucunun puan hanesine -50 ceza puanı yazılır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç