KH nedir?

KH (karbonat sertliği), değerini, suyun içindeki karbonat ve bikarbonat iyonlarının miktarı belirler. Karbonat ve bikarbonat iyonlarının sudaki artışı KH değerini yükseltirken, ph değerini düşürecektir.

Yani KH değeri orantısal olarak ph değerlerini de etkilemektedir. Bu sebeple kh değeri akvaryumlar için önemlidir çünkü kh ne kadar yüksek ise akvaryuma Ph salınımları da o kadar az olacaktır. Bu şekilde ani ph değişiklikleri de önlenebilir. Bir akvaryumun ortalama kh değeri 3 -10 arasında olmalıdır.

KH (karbonat sertliği) nasıl oluşur?

Karbonat sertliği sudaki bikarbonat (HCO3-)konsantrasyonunun bir ölçüsüdür. Karbonat sertliği, sadece bikarbonat (HCO3-) iyonlarinin konsantrasyonuna baglidir ve kalsiyum bikarbonata [Ca(HCO3)2] bagli geçici sertlikle karistirilmamalidir.

Karbonat sertliği, toplam sertlik (GH) yaratmayan sodyum bikarbonat (NaHCO3) veya potasyum bikarbonat (PHCO3) tuzlarinin çözünmesiyle de olusabilir. Genel egilim, toplam sertliğin (GH) karbonat sertliğinden (KH) yüksek olmasiyla birlikte, bazi durumlarda bunun tersi de görülebilir.

Karbonat sertliği (KH), karbondioksit (CO2) ve asitlik (pH) ilişkisi normalde bir akvaryumda karbonat sertliğini ayni zamanda geçici sertliği de olusturan en önemli tuz, suda kolaylikla eriyen kalsiyum bikarbonattir [Ca(HCO3)2]. Kalsiyum karbonatin (CaCO3) ise çözünürlügü çok düsüktür.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç