KGS nedir?

KGS, Kartlı Geçiş Sistemi'nin kısaltmasıdır. T C Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 2005 yılında köprü ve otoyollarda kullanılmak üzere Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) kurulmuştur KGS ile köprü ve otoyollarda sıra beklemeden, nakit ödeme yapmanın getirdiği para ödeme, para üstü alma gibi zorluklarla uğraşmadan, kolaylıkla geçiş yapılabilmekteydi. 2013 yılında sistem kaldırılmıştır, yerini HGS, Hızlı Geçiş Sistemi'ne bırakmıştır.

OGS nedir?

OGS, Otomatik Geçiş Sistemi'nin kısaltmasıdır. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğunda işletilmekte olan boğaz köprüleri ve otoyollarda hızlı ve rahat  geçiş sağlayan ,OGS araç içine yerleştirilen elektronik etiket sayesinde köprü ve otoyol gişelerinden duraksamadan hızlı ve ucuz geçiş imkanı tanıyan sistem yerini hgs'ye bırakmıştır.

HGS nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), 17.09.2012 tarihinde İzmir-Aydın Otoyolu, İzmir-Çeşme Otoyolu, boğaz köprüleri, Avrupa otoyolu, Anadolu otoyolu ve Niğde-Mersin-Şanlıurfa otoyollarındaki ücret toplama istasyonlarında  PTT Genel Müdürlüğü tarafından devreye alınmıştır.

Köprü ve otoyollarda yeni bir geçiş sistemi olan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS); üzerinde HGS logosu yer alan gişelerden %20 indirimle geçiş yapılmasına olanak veren bir sistemdir.

PTT şubelerinden ve bazı banka şubelerinden temin edilebilmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç