Kerkenez nedir?

Kartalgiller familyasından yırtıcı bir kuştur. Avrupa, Asya ve Afrika'da ovalarda ve yüksek yerlerde yaşar. Uzunluğu 33 - 35 santim kadardır. Tüyleri kırmızı, kara, kahverengi karışık renklidir. Dişilerin sırtındaki koyu renkli lekeler erkeklerinkinden daha çoktur. Ayrı olarak erkeklerin kuyruğunun sonunda siyah bir yol vardır. Et yerler. Kışın küçük kemiricileri, özellikle tarla farelerini, yazın büyük böcekleri, kertenkeleleri, kurbağaları ve bazen de küçük kuşları yiyerek beslenirler.

Genellikle Avrupa, Asya ve Afrika’nın ova ve yüksek dağlık arazilerinde bulunur. Amerika ve Avustralya’da yaşayan türler de vardır. 30-35 cm boyunda gündüz avlanan yırtıcı bir kuş. Kuş, fare ve köstebek avlıyarak beslenir. Çeşitleri: 14 türü vardır. Ömrü: 70 yıldan fazladır. Kartallar takımının, Kartalgiller familyasından bir kuş türü. Bayağı kerkenez de denir. Kızıl kahverengi tüyleri siyah beneklidir. Erkeklerinde gri tüyler de göze çarpar. Kerkenez kendine has yuva yapmaz. Yumurtalarını oyuklara veya terk edilmiş kuş yuvalarına bırakır. Ülkemizde çok yüksek dağlık arazilerdeki eski yuvalarda ve terk edilmiş bina oyuklarında kuluçkaya yatar.

Dişi kerkenez genelde erkekten iri olur. 4-6 yumurta yumurtlar, kuluçka süresince erkek avlanarak dişiyi besler. Yavruyken insana alıştırılabilir. Böcek ve ufak memelileri ustalıkla avlar. Kışın tarla faresi gibi küçük kemiricileri, yazın büyük böcek, sürüngen ve küçük kuşları avlayarak beslenir. Kalıcı ve göçücü olanları vardır. 14 kadar türü bilinmektedir. Bayağı kerkenez Amerika kerkenezi, Madagaskar kerkenezi, Avustralya kerkenezi, küçük kerkenez, kırmızı ayaklı kerkenez meşhurlarındandır.

kerkenez

Kartallar takımının Kartalgiller familyasından bir kuştur. 35 cm kadar uzunluğunda yırtıcı bir kuştur. Avrupa, Asya ve Afrika'nın ova ve yüksek yerlerinde yaşar. Kırmızı ve kahverengi renklerin karışımından oluşan tüyleri vardır. Erkeğinin başı ve kuyruğu külrengidir. Böceklerle ve küçük kemirgenlerle beslendiğinden, ekili alanlar için yararlı bir kuştur. Öteki türleri: Amerika kerkenezi; ayakları kırmızı renkli yırtıcı bir kuş olan kırmızıayaklı kerkenez, Macaristan , Sibirya'ya kadar olan geniş alanda ve Kuzey Çin'de yaşar. Böcek yiyen bu kerkenez türü göçücü kuşlardandır. Kerkenezden daha küçük kerkenez, Güney ve Kuzeybatı Afrika, Güney Avrupa, orta kesimlerinde yaşar. Mavi külrengi, kırmızı-kahverengi karışımı tüyler vardır. Çekirgeleri avlayarak beslenir.

Sözlükte "kerkenez" ne demek?

1. Kartalgillerden, leşle beslenen, 35 cm. uzunluğunda, kızılımsı tüyleri olan bir kuş (falco tinnunculus).

Kerkenez kelimesinin ingilizcesi

n. kestrel, vulture, staniel

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç