Kepler nedir?

Johannes Kepler(1571 - 1630), ünlü Alman astronomi bilginidir. Almanya'nın Würtemberg eyaletinin Weil kasabasında doğdu, Resenburg şehrinde öldü. Fakir bir hancının oğluydu. İlahiyat öğrenimini Tübingen'dekİ ünlü İlahiyat Semineri'nde yaptı. Burada astronomiye merak sardı. Özellikle Kopernik'in teorisi üzerinde çalışmaya başladı. Bu yoldaki İnceleme ve yayınlarıyla kısa zamanda ün kazandı. Danimarkalı büyük astronom Tycho Brahe (15461601) Kepler'i yardımcı olarak Prag'a, yanına çağırdı. Brahe'nin ölümünden sonra onun yerine İmparator Rudolph ll'nin saray astronomluğu görevine atandı. Kepler burada geniş çalışma İmkanları buldu. Gezegenlerin hareketlerini dikkatle inceledi. Gözlemlerini açık ve kesin notlarla tespit ediyordu. Bu çalışmaları sonucu da gezegenlerin hareketlerine hükmeden ünlü kanunları ortaya koydu.

Kepler, Kopernik'in ortaya atmış olduğu «Güneş Merkezli Sistem» teorisinin gerçeğe uygun biricik gezegenler teorisi olduğunu gösterdi. Gözlemlerinden çıkardığı birçok sayı değerini hesaplayıp, gezegenlerin hareketleriyle ilgili üç ünlü kanununu ortaya koydu. Kepler'in bu üç kanunu şunlardır:

1 - Gezegenlerin, güneş etrafındaki hareketleri dairesel olmayıp eliptiktir.

2 - Gezegenlerin güneş etrafındaki dönme hızları güneşten uzak veya yakın oluşlarına göre değişir.

3 - İki gezegenin güneş etrafındaki dönme sürelerinin kareleri güneşe uzaklıklarının küpleriyle doğru orantılıdır.

Bu kanunların her üçü de astronominin temelini meydana getirir. Kepler, bütün bunlardan ayrı olarak dünyanın magnetik etkisini inceledi, enlem ve boylam çizgilerini ilk defa kesin olarak hesapladı.

Kepler kanunlarının ilkine göre, gezegenler, elips biçiminde yörüngelerde hareket ederler. elipsin daireninki gibi merkezi yoktur, onun yerine iki tane odak noktası vardır. Gene bu kanuna göre, her gezegenin eliptik yörüngesinin odaklarından birinde güneş yer alır. kepler kanunlarının ikincisine göre, gezegenler güneşe yaklaştıkça yörüngelerinde daha hızlı hareket ederler. Üçüncü kanunise, gezegenin yörüngesindeki bir tam turunun süresiyle güneşe olan ortalama uzaklığı arasındaki yalın bir bağıntıyı tarif eder.

Kepler, ayrıca güneşin, gezegelerin hareketi üzerine kuvvetli etkisini görmekte de gecikmedi. Güneşle gezegenler arasında bir çeşit çekim gücü olduğunu ileri sürdü. Yalnız bu gücün kaynağı ve yapısını açıklamadı. Çekim kanunu bundan 50 yıl sonra Birüni’nin bulduğu yer çekimi kanünunu Isaac Newton kendine mal etti ve Keplerin kanunlarının çekim gücünün tabii birsonucu olduğunu gösterdi.

Kepler, ayrıca görme hadisesiyle ilgili araştırmalar da yaptı. Bu araştırmaları gözün yapısı ve çalışma prensibiyle ilgili çalışmalara başlangıç teşkil etti. Gözbebeğini, içinden ışık ışınları geçtiği bir zar tabakası olarak tarif eden Kepler, buradangöze giren ışınların nasıl kırıldıklarını da doğru bir biçimde anlattı. Kendisinden sonraki teleskop yapımının nazari ilkelerini ortaya koydu ve göz sağlığıyla ilgili optik çalışmalarını başlattı. Sonraları kilisenin baskısı üzerine Linz’den ayrılan Kepler, ayrıca logaritmadan faydalanarak yıldızların ve gezegenlerinyerlerini hesapladı. Kepler, 1630’da öldü.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç