Kenevir nedir?

İp yapmakta kullanılan bir bitki ve bunun tohumudur. Buna «kendir» de denir. İki evciklidir, yani erkek ve dişi organlı çiçekleri ayrı ayrı bitkiler üzerinde bulunur. Tohum kenevirin yağı çıkarıldığı gibi kuş yemi olarak da kullanılır. Yün tellerinden daha kalın olan kenevir liflerinden ip, halat, yelken bezi gibi her türlü tekstil eşyası yapılır. Hindistan* da yetişen çeşidine «Hint keneviri» veya «jüt» adı verilir. : Kastamonu-Samsun-Amasya-Kayseri-Sivas-İzmir-Kütahya.

Boyu 1-3 metreye kadar ulaşabilen 1-2 yıllık, dikey yükselen tüylü ve yarıdan sonra çatalaşmaya başlayan bitki yabani olarak da yetişebilir. Yaprakları karşılıklı bir sonraki ile çapraz, koyu yeşil renkli uzun saplıdır. Çiçekleri ayrı ayrı bitkilerin tepesinde veya dalların tepesinde bulunur. Meyveleri (Tohumlar) 3-6mm uzunluğunda grimsi esmer, siyahımsı esmer, yeşilimsi esmer renklerde olabilir ve çok ince bir kabuğa sahiptir.

Dal uçlarında reçine ve uçucu bir yağ vardır. Meyveleri (Fructus cannabis) yağ bakımından zengindir. Tohumlarından çıkarılan yağ sabun sanayisinde kullanılır. Gövdesinin kabuk kısmından kenevir veya kendir denilen bir lif elde edilir. Bunlardan ip, halat veya kaba dokumalar yapılır. Vatanı Hindistan olan kenevir,  Türkiye’nin hemen her yöresinde yetişir ve yetiştirilebilir, fakat esrar yapımında kullanıldığından dolayı kanunen yasaktır ve ekimi yapılmamaktadır.

Sözlükte "kenevir" ne demek?

1. Kendirgillerden, sapındaki liflerden halat, çuval gibi kaba örgüler yapılan, ikievcikli bir bitki, kendir (cannabis sativa).

Kenevir kelimesinin ingilizcesi

n. hemp, cannabis

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç