Kenan evren nedir?

Türkiye Cumhuriyetinin yedinci Cumhurbaşkanı. 1918 yılında Manisa ilinin Alaşehir ilçesinde doğdu. Babası İnhisarlar İdaresi memurlarından Hayrullah Bey, annesi Naciye Hanımdır.

İlk ve orta öğrenimini Alaşehir, Manisa, Balıkesir ve İstanbul’da yaptı. 1936 yılında Harp Okuluna girdi ve 1938 yılında bitirdi. 1940 yılında Topçu Atış Okulundaki öğrenimini tamamladıktan sonra, ordunun çeşitli kademelerinde görevler yaptı. 1946 yılında Harp Akademisine girerek, 1949 yılında mezun oldu. Kurmay subay olarak Genelkurmay Eğitim Şubesi Kısım Amirliği, 1. Ordu Harekat Başkan Yardımcılığı, Kara Harp Akademisinde öğretmenlik, 9. Kore Türk Tugayında önce Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü, sonra Kurmay Başkanlığı, Türkiye’ye dönüşünde Ordu Donatım Okulu Kurmay Başkanlığı, 2. Ordu Harekat Eğitim Başkanlığı, 227. Piyade Alay Komutanlığı, 9. Kolordu Kurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Okullar Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

1964’te Tuğgeneral, 1967’de Tümgeneral 1970’te Korgeneral oldu. Bu rütbede 11. Kolordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri komutanlığı Denetleme Kurulu Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı yaptı.

30 Ağustos 1974 tarihinde Orgeneralliğe yükseldi. 1975 yılında Genelkurmay İkinci Başkanlığına getirildi. Daha sonra Ege Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulundu. 7 Mart 1978 tarihinde de Genelkurmay Başkanlığına tayin edildi.

Kenan Evren, Genelkurmay Başkanlığı görevindeyken anarşik hadiseler gün geçtikçe büyümeye, bütün Türkiye’yi kaplayarak ülkeyi bir iç savaşa doğru sürüklemeye başladı. Fabrikalar ve her kademedeki eğitim kurumlarında bölücü ve yıkıcı güçler tarafndan organize edilen kanunsuz hareketler, çarşıya, pazara, camilere, karakollara, sokak aralarına ve evlerin içine taşındı. Okullardan ve fabrikalardan sonra dükkanlar, işyerleri, kamu hizmeti gören kuruluşlar da sendika liderlerinin, gerilla örgütlerinin ve bunlar tarafından eyleme teşvik edilen küçük yaşlardaki geçlerin emriyle açılır kapanır hale geldi.Soygun, kundaklama, işgal, silahlı çatışma, yürüyüş ve mitinglerin arkası kesilmiyor, Türkiye’nin her köşesinden kanun ve devlet otoritesi boşluğunu işaret eden acı feryatlar yükseliyordu. Siyasi görüş ayrılığından öldürülenlerin sayısı kabarıyor ve ayda 130-150 kişi canından oluyordu. Bu olaylar üzerine Evren 12 Eylül 1980’de silahlı kuvvetlerin emir komuta zinciri içinde gerçekleştirdiği harekattan sonra Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutanından teşkil edilen Milli Güvenilk Konseyi’nin başkanlığı ile devlet başkanlığını üstlendi.

7 Kasım 1982 tarihinde halk oyuna sunulan Anayasanın kabulü ile Kenan Evren Cumhurbaşkanı sıfatını kazandı.

Cumhurbaşkanlığı sırasında yurt içinde ve dışında pekçok gezi yaptı. Özellikle Ortadoğu ülkeleri ile büyük bir yakınlaşma dönemine girildi. Pakistan Devlet Başkanı Ziya-ül-Hak ile karşılıklı ziyaretlerle aralarında samimi bir dostluk meydana geldi. Dördüncü İslam Konferansı Teşkilatı zirvesine katıldı. Konferans başkan yardımcısı seçildi. 15 Kasım 1984’te İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi Başkanı oldu. Beşinciİslam Konferansında Bulgaristan’da Türklere yapılan baskılar ve Kıbrıs meselesine üye ülkelerin dikkatini çekti. YedinciCumhurbaşkanı Kenan Evren, 9 Kasım 1989’da sürenin dolması ile görevinden ayrıldı. İngilizce bilen Kenan Evren, üç çocuk babasıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç