Kbps nedir?

Data geçiş hızını ölçmek için kullanılan ölçüm birimine verilen addır ve bir saniye içerisinde gerçekleşen veri akış hızını temsil eder. Bu ifadeye genellikle adsl hızları belirtilirken rastlarız.

1 Kbps, 1 saniyede gerçekleştirilen Kilobit değerinden veri aktarımıdır (Kbit per second).  Bir çok web sitesinde bu ifade yanlış olarak anlatılmaktadır. 1 Kbps' nin saniyede 1 KB (1024 byte) veri aktarımı anlamına geldiği söylenir fakat bu doğru değildir.

KiloByte ve KiloBit ifadelerinin kısaltmalarının aynı harflerden oluşmasıyla bu karışıklık meydana gelmektedir. Oysaki resmi bir kullanımdan tam olarak bahsedemesek de KiloByte "KB" ile KiloBit "Kb" ile gösterilmektedir.

Kbps olarak gördüğümüz ifade ise 1 saniyede yapılan Kilobit'lik veri aktarımıdır, Kilobyte değildir! Bilgisayar kullanıcıları KiloBit deyimine pek aşina olmadığından bunu KiloByte olarak değerlendirip bu yanlış anlaşılmanın büyümesine neden olmuştur.

Bilgisayarlarda veri aktarımı sinyallerle olur ve spesifik bir zaman aralığında aktarılan her sinyal 1 Bit' tir. Ama en basitinden ekranda latin alfabesinden bir harf oluşturmak için 8 defa bu sinyalden gönderilmesi gerekir.

Unicode karakter olmayan dillerde örneğin latin alfabelerinde her karakter 1 byte yani 8 bit' dir.

Dolayısı ile bir ADSL hattının hızı size max 20Mbs olarak ifade edildiyse, bu saniyede maksimum 20Mbit / 8bit = 250 KiloByte veri aktarabileceği anlamına gelir ki bu maksimum çıkabileceği değerdir. Bu değeri etkileyen bir çok faktör mevcuttur. Bulunduğunuz yerin alt yapısından tutun da dosya indirdiğiniz server'ın band genişliğine kadar. Örneğin bir websitesinden indirdiğiniz programı bulunduğu sunucu size saniyede 10MB olarak gönderiyorsa sizin veri transferi hızınız 50MB da olsa saniyede 10MB' dan daha fazla alamazsınız.

Yorumlar

Zoroglu 11.02.2017
''20Mbit / 8bit = 250 KiloByte'' yazmışsın, fakat; 20Mbit/8bit=2,5MB=2500KB olması gerekmez miydi?
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç