Kazan nedir?

Yemek pişirmeye veya su kaynatmaya yarayan büyük ve derin kap. Buhar makinalarında, kalorifer tesisatında suyun kaynatıldığı çok büyük kaplara da kazan denilmektedir.

Madenlerin alet yapımında kullanılmasından sonra, çeşitli tip ve büyüklükte kazanlar yapılarak insanlar bunlardan istifade etmişlerdir. Bilhassa Osmanlılar zamanında saraylarda, konaklarda, imarethanelerde, hastanelerde, yemekler kazanlarla kaynardı. Ayrıca Anadolu’daki düğünlerde ocaklar çatılır, üzerindeki büyük kazanlarda etli nohut, herise, zerde kaynatılırdı. Davetli, davetsiz herkes buralara gider düğün yemeklerinden karınlarını doyururdu. O zamandan kalma büyük kazanlar hala eski Anadolu evlerinde ve bazı köylerde bulunmaktadır. Bu kazanlar kalın bakırdan iki kulplu olarak yapılırdı.

Yeniçeri ocağı mensuplarınca, Hacı Bektaş Veli’nin çorba içtiği rivayet edilen kazan çok kıymetli tutulurdu. Bunun yerinden oynatılması hoş görülmezdi.

Yeniçeriler, isyan ettikleri zaman yemek pişirdikleri kazanlarını da "At Meydanı"na getirirlerdi. Onların bu hareketine "kazan kaldırma", yani isyan denirdi. Sonraları devlete karşı koymaya kalkanlar hakkında bu tabir kullanılmaya başlanıldı.

Sözlükte "kazan" ne demek?

1. Çok miktarda yemek pişirmeye ya da bir şey kaynatmaya yarar büyük, derin ve kulplu kap.
2. Buhar makinelerinde, kalorifer döşeminde, suyun kaynatıldığı kapalı kap.
3. İsıtmak ya da enerji üretmek amacıyla su buharı ya da sıcak su üreten kap.

Cümle içinde kullanımı

Kazan patladı.
Denizden çıkarılınca ısınsın diye vapurun kazan dairesine götürmüşler.
- A. Ş. Hisar

Kazan kelimesinin ingilizcesi

[Kazan] n. city west-central Russia on the Volga river; family name; Elia Kazan (1909-2003), Turkish born United States movie and stage director and author of Greek parentage
n. accident, mishap, misfortune, misadventure, borough, casualty, crash, district, fatality, incident, smash, smash up, township, wreck
n. boiler, cauldron, caldron

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç