Kaz

Ördekgiller familyasından ördek ve kuğu ile yakın akraba bir kuştur. Evcil kaz, uçma kabiliyetini kaybetmiş durumdadır. Tüyleri beyazdır. Kanat ve kuyruğunda siyah telekler vardır. Gagaları yassı ve uzundur. Ayakları perdelidir. Yaban kazı kamışlı, sazlı sularda yaşar. Genellikle tahıl ve otlarla beslenir. Asya'nın birçok bölgesinde, Türkiye'de, Avrupa ve Amerika'da yaşayanları göçmendir. Yalnız İskoçya’dakiler yerlidir. Baş ve boynu boz kahverengi, karnı boz beyazdır. Kahverengi gagalıdır. (V) biçimi bir düzenle uçar ve havada çok yükseğe çıkarlar.

Kuğudan küçük, ördekten büyük, perde ayaklı, yassı gagalı, çoğu otçul kuşlar. Ömrü: 20-30 yıl. Çeşitleri: Yaban kazı, Kanada kazı, büyük kar kazı, küçük kar kazı en çok bilinen türlerdir. Gri ve beyaz tüylü, ayakları perdeli, erkek ve dişisi aynı büyüklükte bir kuştur. Evcil ve yabanileri vardır. Genellikle kuğulardan küçük, ördekten büyüktür. beslenme şekli kuğu ve ördeklerden farklıdır. Başlıca besinleri otlardır. Fakat böcek, yumuşakça ve küçük omurgalıları yiyen türleri de vardır. Hızlı bir yüzücü olmamasına rağmen suda rahatça yüzer, daldığında uzun zaman su altında kalabilir.

kaz

Gagaları ile kanatlarını düşmanlarına karşı silah olarak kullanır. Kanatları uzun uçlara doğru sivrilen yumuşak sık tüylerle örtülüdür. Halk arasında sanıldığı gibi ahmak değildir. Zeki ve uykusu hafiftir. Hatta Avrupa’nın bazı yerlerinde kazlara, bekçilik görevi yaptırılır. Her kıtanın kendine has olan kazları olup, kırktan fazla çeşit ile dünyaya yayılmışlardır. Kuzeyde ve kutuplarda yaşayanların hepsi göçmendir. Sonbaharda buralardan ayrılıp binlerce kilometre kat ederek güneye inerler. Sürü halinde yaşarlar. Kar kazları ve mavi kazlar binlerce çiftten meydana gelen sürüler hasıl ederler. Dişi ile erkek birbirine çok bağlıdır. Ölünceye kadar birbirinden ayrılmazlar. Normal durumlarda 30 yıl yaşayabilirler. İyice semirtilen evcil kazlar 4-5 kilo gelebilir.

Yaban kazlarının en irisi 7-9 kg olan Kanada kazıdır. Yuvalarını tilki gibi düşmanlardan korumak için bataklığın sığ sularında veya bir tümseğin üzerinde yaparlar. Kuluçkaya yatan kazların yumurtalarından bir ay (30-34 gün) sonra sarı tüylü yavrular çıkar. Erkek kaz eşini ve yavrusunu tehlikelere karşı cesurca korur. Tıslaması, kanat çırpması ve gagasıyla saldırıları bertaraf etmeye çalışır. Haziranda doğan yavrular, sonbaharda anne ve babalarına tam benzer. 3-4 ay içinde uçmaya başlarlar. anne ve babaları ile göç seyahatine katılırlar. 3 yaşında erginleşirler. Göç sırasında V şeklinde uçarlar. Uçuş sırasında yerlerini sık sık değiştirirler. Genellikle uçta tecrübeli bir erkek bulunur.

Gece ve gündüz uçabilirler. Rüzgarın yönü ve bulutların durumu göçü etkileyen faktörlerdendir. Açık günlerde yıldızlı gecelerde yıldızların vaziyetine göre yönlerini tayin ederler. Pekçok çeşitleri olan kazların yaban kazı, angut, puslu turna kazı, büyük kar kazı, küçük kar kazı, mavi kaz, Kanada kazı, deniz kazları en meşhurlarıdır.

Sözlükte "kaz" ne demek?

1. Perdeayaklılardan, uzun, beyaz ya da gri boyunlu, suda ve karada yaşayan, uçan, yabani ya da evcil kuş (anser).
2. Budala.

Kaz kelimesinin ingilizcesi

[Kaz] n. goose, gander
v. dig, excavate, trench, cave, cave in, disinter, grub, hole, hollow, hollow out, mine, pick, pick up, sink, spud

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç