Kaya tuzu nedir?

Kaya tuzu, sodyum klorürün mineral halidir. Kaya tuzları yer altından katı olarak elde edilen tuzlardır.

Deniz tuzları çevre kirliliğinden dolayı ağır metaller içermektedir. Fakat kaya tuzunda egzoz, atık sular veya sanayi kirliliği gibi olumsuz etkilerden uzak olduğu için rafine tuzun aksine daha çok faydalı minerallere sahiptir. Bu nedenle kaya tuzu bizim açımızdan daha sağlıklıdır.Ancak neyazıkki günümüzde kaya tuzuna da rafinasyon işlemi uygulanmaktadır.

afine edilmiş bir kaya tuzu rafine edilmiş bir deniz tuzuna oranla daha çok mineral içersede biz rafine edilmiş kaya tuzlarını hiçbir şekilde tavsiye etmemekteyiz. Ülkemizde neyazıkki rafine tuz tüketimi oldukça fazladır. Fazla miktarda rafine tuz tüketimi kalp hastalıkları, hipertansiyon, böbrek hastalıkları gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Sağlığımız için fabrikasyondan geçmemiş olan kaya tuzlarını tüketmeliyiz.

Özet olarak kaya tuzu, yer altından katı olarak elde edilir ve bu nedenle kirlenmeye müsait ortamlardan uzaktır. Biz başından beri rafine edilmiş kaya tuzlarına karşı olduğumuz gibi sürekli olarak doğal olarak elde edilen ve taş değirmende öğütülen kaya tuzlarını tavsiye etmekteyiz. Ancak bilgi düzeyinde bir sınıflandırma yapma gereği duyarsak şunu söyleyebiliriz.

kaya tuzu

Doğal kaya tuzu daha sağlıklıdır rafine edilmiş kaya tuzundan ve rafine edilmiş kaya tuzu, rafine edilmiş deniz tuzu ve diğer tuzlardan mineral yönüyle daha zengin olduğu için daha sağlıklıdır. Mineral tipik olarak renksiz ya da sarıdır; ancak yabancı maddelerin miktarı ve türüne bağlı olarak açık mavi, koyu mavi ya da pembe de olabilir.

Kaya tuzunda insan vücudunda olduğu gibi 84 farklı element/mineral bulunmaktadır. Dolayısıyla ihtiyaç duyduğumuz elementleri kaya tuzu kullanarak giderebiliriz. Ancak burada bahsedilen kaya tuzu elbetteki rafine edilmemiş yani belirli işlemlerle kimyası bozulmamış olan kaya tuzudur. Rafine edilmiş olan kaya tuzunda sadece Sodyum ve Klorür olmak üzere iki element kalmaktadır.

Ayrıca rafine tuzlar beyazlaştırılmak ve akışkan hale getirilmek için içerisine farklı kimyasallar(siyanür) eklenmektedir. Kaya tuzu astım, bronşit gibi alt solunum yolları rahatsızlıklarına( astım, bronşit vb.) iyi geldiğine ilişkin pek çok uzman ve müşteri tepkisi yer almaktadır. Ayrıca içerisinde ki yer alan mineraller pekçok cilt rahatsızlıklarını giderdiği gibi antidepresan özelliğe de sahip olduğu pek çok platformda vurgulanmaktadır.

Kaya tuzu tamamen doğal ve mineraller bakımından oldukça zengin olduğundan dolayı insan sağlığı içinde önemli bir yere sahiptir. Fakat çok fazla yayılmadığından veya bilinmediğinden dolayı insanların bu vitamin kaynaklarını tüketimi neredeyse yok denecek kadar azdır. Birçok uzmanlar da insanları kaya tuzu tüketimi arttırmasını önermekte ve kişileri bilgilendirmektedir.

Diğer birçok tuz kaynaklarında katkı maddeleri bulunduğundan dolayı insan sağlığını tehdit etmektedir. Kaya tuzunun doğal olması ve hiçbir katkı maddesi bulunmadığından dolayı gönül rahatlığı ile kullanılması birçok uzman tarafından önerilmektedir. Kaya tuzu sofra tuzu gibi kolay ulaşılabilen ve karışabilen bir tuz olmadığından çok fazla yaygın değildir.

Kaya tuzu faydaları nelerdir?

• Kaya tuzu tüketimi stresle baş etmemizde bizlere yardımcı olur.
• Sindirim sistemi geliştirerek iştah açıcı özellik gösterir.
• Bağırsak fonksiyonlarını önemli ölçülerde gelişmesini sağlar.
• Birçok solunum yolu rahatsızlıklarına karşı yardımcı olur.
• Alerji, astık ve soğuk algınlıkları gibi hastalıklarda tedavi edici özelliğe sahiptir.
• Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini arttırır.
• Vücudun ihtiyacı olan mineral, demir, magnezyum ve kalsiyum açısından oldukça zengindir.

Sözlükte "kaya tuzu" ne demek?

1. Doğada billur durumunda bulunan tuz.

kaya tuzu kelimesinin ingilizcesi

n. rock salt

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç