Katharizm nedir?

Katharizm şeklinde bilinen, kimi kaynaklarda Katarcılık olarak da geçen kavram, Ortaçağ’da Fransa’nın Albi bölgesinde ortaya çıkmış olan bir tarikattır.

Bu tarikat, 12. ve 13. yüzyıllarda Avrupa’nın batı bölgelerinde kalan ülkeler üzerinde oldukça etkili olmuştur. “Kathar” kelimesi, sözcük anlamı olarak “arınmış” anlamına gelmektedir. Din tarihçileri içindeki bir grup ilim insanı, söz konusu olan Katharizm tarikatını Hristiyan tarikatlar kategorisi içine dahil etmeye çalışmışlarsa da, bu tarikat ve üyeleri kilise ile uyuşamayan ve reenkarnasyonu da kabul eden bir yapıya sahip olmuştur.

Zaman içinde gelişen olaylar sonucu, kilise ve krallıklar, Katharizm adına liderlik eden bazı önderleri yok etmeye çalışsalar da, 13. yüzyıla kadar bu anlamda herhangi bir başarı sağlanamamıştır. En nihayetinde Haçlı Ordusu, bu tarikatı 13. yüzyılda büyük bir yıkıma uğratmıştır.

Söz konusu olaylar sırasında, yaklaşık 20.000 kişi katledilmiş, Kathar keşişler ise yakılmıştır. Yine aynı dönemde, Kathar öğreti ve inançlarını az sayıdaki Trubadur’lar sürdürmeye çalışmışlar; ancak bu öğretiler de Engizisyon mahkemeleri tarafından yasaklanmıştır.

Katharizm tarikatının temel özellikleri

• Ruhun kurtuluşu için çok defa bedenlenmesi gerektiği.
• Ruhun maddi bağlardan koparılmasıyla kurtuluşa ermesi.
• Nefsin terbiye edilmesi.
• Dünyada geçerli olan ilke düalite yani ikilemdir.
• Dünyanın şeytanın egemenliğinde olduğu inanılır. Bu sebeple cehennem zaten yaşanılan ve kötülük içerisinde olan dünya olarak kabul edilir.
• Kötülüğün oluşma sebebi bedensel arzular ve maddi hırstır.
• Mal, mülk edinme kaygısı insan nefsinden gelen bir istektir.
• Katoliklik gereksiz bir mezheptir.

Katharizm üyeleri 13. Yüzyılda haçlı ordusu tarafından dağıtılmış ve 20.000 kathar katledilmiştir. Katharların düşünceleri trubadurlar tarafından yayılmaya çalışılmış fakat engizisyon tarafından düşüncenin yaygınlaştırılması engellenmiştir. Kathar öğretisi yüzyıllardır suskunluğu korumuşken İngiliz psikiyatr Dr.Arthur Guirdham tarafından yapılan bir araştırmayla tekrar gündeme gelmiştir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç