Kargir ev ne demek?

Kargir ev, taş, tuğla, kerpiç benzeri malzemelerden yapılmış yapılar için kullanılan bir tabirdir. Kagir olarak ta bilinir. Kagir bina, esas malzemesi taş olan, inşasında bağlayıcı olarak harç kullanılan yapılardır. Ahşap malzemeden yapılan evlerin yangın çıktığı anda kül olması nedeniyle, sonraki dönemlerde kagir evlerin yapımı tercih edilmiştir. Kargir de denilen bu tip binalara endüstri devrimi öncesinde daha sık rastlanır.

Kagir bina kısaca; taşıyıcı duvarları taş, tuğla ve beton gibi malzemelerle yapılmış yapı türüdür. Bu tür yapılardan döşemeleri ahşap olanlara yarım kagir, betonarme olanlara ise yığma kagir yapı denilmektedir. "Taş veya tuğladan yapılmış olan" anlamını taşıyan kagir binaların günümüzde fazla tercih edilmemesinin nedeni teknolojisideki gelişmeler ve çelik kullanımının yaygın olmasıdır. Kagir bina kısaca; taşıyıcı duvarları taş, tuğla ve beton gibi malzemelerle yapılmış yapı türüdür.  Bu tür yapılardan döşemeleri ahşap olanlara yarım kagir, betonarme olanlara ise yığma kagir yapı denilmektedir.

Tarihte kargir yapı

En temel ve görkemli örneklerden biri olarak Mısır'da inşa edilmiş piramitleri gösterebiliriz. Piramitlerin ise en büyük üne kavuşanı olan kare piramit KEOPS 145 m yüksekliği ile yığma yapıların ulaştığı seviyenin en önemli örneklerinden biridir.

Kargir yapı sağlam mıdır?

Her yapının riskleri vardır. Birtakım önlemler alınmadığı sürece hiçbir yapı sağlam olamaz. Belli başlı kurallara uyulduğunda, deprem riski olan bölgelerde olmadığı sürece ki bu zordur, kullanılan malzemenin kaliteli olması, binanın bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması sonucunda kargir yapı sağlam olur.

Kargir yapı elemanları nedir?

Taşıyıcı duvarlar, yapıdaki hareketsiz (ölü) ve hareketli yüklerle, rüzgar vb. yatay yükleri alarak, altındaki taşıyıcı elemanlara ileten düzlemsel yapı elemanlarıdır. Bu duvarlar, daima basınç gerilmeleriyle karşı karşıyadırlar.

kargir ev

Taşıyıcı duvarlar, yapıdaki yeri bakımından taşıyıcı iç duvarlar ve taşıyıcı dış duvarlar olarak ayrılırlar. Taşıyıcı duvarların eksenlerinin, temelden çatıya kadar aynı düşey düzlem içerisinde bulunması gerekir.

Destek duvarları

Özellikle uzun açıklıklı taşıyıcı duvarlar, etkisi altında bulundukları düşey ve yatay yükler altında devrilmemeleri için, destek duvarlarıyla desteklenmelidirler. Bu amaçla yapılacak destek duvarlarının, destekledikleri duvara dik olarak düzenlenmeleri gerekmektedir. Duvarlar, destekleme amacıyla yapılmış destek duvarlarıyla desteklendikleri gibi, diğer taşıyıcı duvarlarla da desteklenebilmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç