Karat nedir?

Karat; Kilogram, gram gibi bir ağırlık birimidir. 1 karat 0,2 g'a eşittir. 0.2 g'da 200mg'a eşittir. Mücevher sektöründe genellikle 1 karattan daha düşük ağırlıkta taşlar satılmaktadır. 1 karat 100 puan olarak belirlenir. Yarım karat 50 puandır ve 0.50 ct şeklinde yazılır.

Bir pırlantanın yada mücevherin karat değeri ne kadar yüksekse değeri o kadar fazladır. 1 karatın altında ve üstünde olan ağırlıklar santim ile ifade edilir. Örnek vermek gerekirse; 1 karat 3 santim gibi...

Karat, gramın beste biri oranındaki ölçüdür. Pırlantaların değeri açısından karat ağırlığının oldukça önemli olması sebebiyle yalnızca özel hassas terazilerde tartılırlar. Bir gramın yüzde biri oranındaki ağırlık bile karat ölçümünde çok değerlidir.

Metrik karat nedir?

Karat, değişik ülkelerde kullanılmakta ve herbir ülkede farklı kütlelere tekabül etmekteydi. 1907 yılında 1 karat 0,2 g'a eşit olarak kabul edilmiş buda "Metrik karat" olarak adlandırılmıştır.

Karat nerelerde kullanılır?

Karat ağırlık birimi olarak Elmas ve diğer değerli taşların kütlelerinin ölçümünde kullanılır.

Karat kelimesinin kökeni

Elmas’ın ilk bulunduğu yer olan Hindistan’da oldukça sabit ağırlıklara sahip olması dolayısı ile eski tarihlerde ağırlık ölçmede kullanılan keçiboynuzu tohumundan gelmektedir. Karat kelimesi, keçiboynuzunun Arapça karşılığı olan "karrat" sözcüğünden gelir.

Elmas, mücevher yada pırlantanın değerini belirleyen faktörler

1. Karat

2. Renk

3. Berraklık

4. Kesim şekli

5. Taşın büyüklüğü

Dış bağlantılar

Pırlanta nedir?

Mücevher nedir?

Elmas nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç