Kamet nedir?

Sözlükte "ayağa kalkmak, durmak, düzgün ve itidal üzere olmak" gibi anlamlara gelen kamet, dini bir kavram olarak, farz namazlardan önce, namazın başladığını bildiren ve ezan lafızlarına benzeyen sözlerdir.

Ezandan farklı olarak, "hayya ale'l-felah" cümlesinden sonra, "kad kameti's-salat" cümlesi eklenir. Kamet kelimesi Arapça'dan değişikliğe uğrayarak dilimize geçmiştir. Aslı ikamettir İster cemaatle, isterse tek başına kılınsın, erkeklerin her farz namazdan önce kamet getirmeleri sünnettir. Kaza namazlarında da kamet getirmek sünnettir. Kamet ezana göre daha hızlı okunur ezan ile kametin arasının bir miktar ayrılması gerekir.

Ezan ile kamet arasında sünnet bulunmayan akşam namazında, ezan okunduktan sonra Fatiha suresini okuyacak kadar beklemek uygun olur. Bir camide cemaatle vaktin namazı kılındıktan sonra, aynı vakit namazı cemaatle veya tek başına kılınması halinde tekrar ezan ve kamet okunmasına gerek yoktur. Camide cemaatle kılınan namazlarda kadınların, delilerin ve abdestsiz kişilerin kamet getirmesi mekruhtur.

Kamet hangi hallerde okunur?

Beş vakit farz namazlardan önce, kaza namazlarından önce ve Cuma namazından önce okunur. Ancak sünnet, vitir, cenaze, teravih ve bayram namazlarında okunmaz.Kaza namazı kılacak kişi tek bir ezan ve tek bir kamet getirdikten sonra peş peşe istediği kadar namaz kılabilir. Tek kamet yeterlidir. Peygamber Efendimiz bir savaştan dönerken gece Hz. Bilal’i (r.a.) sabah namazına kaldırmak üzere nöbete bırakmış ve uyumuşlardı. Bilal de dayanamayıp uyumuş ve uyandıklarında güneş doğmuştu.

Efendimiz Hz. Bilal’e (r.a.) ezan okumasını söylemiş ve bunun üzerine Hz Bilal (r.a.) ezan okuduktan sonra sabah namazının sünnetini kılmışlar ve ardından kamet getirerek farzı kaza olarak kılmışlardı.Seferi olan kişinin de farz namazlardan önce kamet getirmesi sünnettir.Mahalledeki camide bir defa kamet getirildiği taktirde namazını evde kılacak kişinin kamet getirmesine gerek yoktur. Fakat kamet getirdiği taktirde sevabını alır.

Kametin mekruhları nelerdir?

Camide cemaat ile namaz kılan kadınların kamet getirmesi mekruhtur.Delilerin kamet getirmesi mekruhtur.Abdestsiz kişilerin kamet getirmesi mekruhtur.

Kamet sözlükte ne anlama gelmektedir?

1. Boy, endam.

2. Camide namaza kalkmak için okunan ezan.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç