Kakao nedir?

Familyası: Kolağacıgiller (Streculiaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Yetişmez.

Vatanı tropik Amerika ve Batı Afrika olan, kavliflor bir bitki. (Çiçeklerin yaşlı dal ve gövdelerden çıkması olayına kavliflor denir.) Kakao, theobroma denilen bir bitki türünün kurutulmuş tohumlarıdır. Kahve gibi içilmede kullanılır. 10-15 m boyunda bir ağaçtır. Çiçek ve meyveler ana gövde üzerinde bulunur. Bitkinin ancak 5-6 yaşından sonra meyvelerinden istifade edilir. Meyveler kavun şeklinde, küçük bir hıyar büyüklüğünde ucu sivri, tazeyken limon sarısı-kırmızı renkte, kuruduktan sonra daha koyu olan ve açılmayan bir kapsüldür. Meyveleri çok tohumludur. Beyaz veya açık mor renkteki ve badem şeklindeki tohumları kakao tanelerini teşkil eder.

Meyveler içerisinden çıkarılan kakao tohumları ya hemen veya bir süre fermantasyona terk edildikten sonra kurutulur. Fermantasyon sonucu acı lezzet kaybolur ve aromatik bir koku meydana gelir. 50 meyveden takriben bir kg, tohum elde edilir. Taneler kavrulur, kızılımsı kahverengi un haline getirilir ve yağı çıkarılır. Yağ çıktıktan sonra katılaşan kakao, yeniden öğütülerek çok ince toz haline getirilir ki, bu toz, kakao tozunu teşkil eder.

Kullanıldığı yerler: Kakaonun bileşiminde teobromin, kafein, kakao sabit yağı vardır. Bol kalorili bir besindir. Ayrıca % 40 karbonhidrat, % 18 protein vardır. Kafeinden dolayı kahvede olduğu gibi yatıştırıcı ve uyarıcı etkisi vardır. Az miktarı kalbi kuvvetlendirir, sindirimi kolaylaştırır, idrar söktürür. Fazla miktarı zararlıdır. Sanayide teobromin, kakao tohum kabuğundan elde edilir.

Kakao kahve gibi ayrıca süt ilavesi ile de içilebilir. Kakao yağı çıkarılmadan, çikolata imalinde kullanılır. Kakao yağı şeker yapımında olduğu gibi, pomatlarda da kullanılır.

Yetiştirilmesi: Kakao ağacı tropikal bölgelerde, önce fidanlıklarda yetiştirilir. Beş yıllık olunca meyve vermeye başlar. Eskiden Orta Amerika’da, kakao ağacı tohumları para yerine kullanılırdı. Kakao ağacı yetiştirmek hem çok masraflı, hem de çok büyük gelir getiren bir iştir. Tropikal ülkelerin başlıca gelir kaynaklarındandır.

Son yapılan araştırmalara göre dünyada 4 milyon tondan fazla kakao üretildiği istatistiklerden anlaşılmaktadır. Ülkelerin ürettikleri kakao miktarları şöylerdir:

Dünya Kakao Üretimi (.000 Ton)

Bölge ve Ülke

1990

1991

1992

Kuzey ve Orta Amerika ................ 102..............107 ............ 107 Güney Amerika ............................ 568..............469 ............ 466 Brezilya ........................................ 375..............295 ............ 290 Ekvador ........................................ 104.............. 83 ............ 85 Afrika .......................................... 1.396.......... 1.236 ........ 1.319 Fildişi Kıyısı .................................. 804..............750 ............ 780 Gana ............................................ 293..............242 ............ 270 Kamerun ...................................... 100................95 .............. 95 Nijerya .......................................... 160..............110 ............ 135 Asya ve Okyanusya...................... 458..............448 ............ 459 Endonezya .................................. 165..............180 ............ 200 Malezya ........................................ 235..............210 ............ 200 Toplam ...................................... 4760............4225 .......... 4406

Sözlükte "kakao" ne demek?

1. Bu ağacın meyve çekirdeği; ikiçeneklilerden, ameri-ka'nın sıcak bölgelerinde yetişen bir ağaç, hintbademi (theobroma cacao).
2. Bu çekirdeklerin öğütülmesiyle elde edilen toz.
3. Bu tozdan su ya da sütle hazırlanan içecek.

Kakao kelimesinin ingilizcesi

[Kakao (der) ] n. cacao, yellow-flowered tree; seed of the cacao tree; cocoa, powder made from seeds of the cacao tree; drink made from cocoa powder
n. cacao, cocoa
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç