KAG nedir?

KAG, Koroner Anjiyografiye verilen isimdir. Koroner damarların yapısını en iyi gösteren tanı aracı koroner anjiyografidir (KAG) ve koroner arter hastalığı (KAH) tanısı için KAG günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Koroner anjiyografi nedir?

Koroner anjiyografi (KAG) 1960’lardan beri koroner arter hastalığı (KAH) tanısında altın standart olarak kabul edilen bir metottur. Ancak KAG; koroner anatomiyi lümen düzeyinde yansıtan ve damar duvarı hakkında ancak dolaylı olarak bilgi veren bir metottur.

Bu nedenle KAG’nin yetersiz kaldığı veya eksik bilgi verdiği durumlarda kullanmak üzere geliştirilen yeni metotlara ihtiyaç duyulmuştur. Bu yeni metotlardan biri de intravasküler ultrasonografidir (IVUS).

KAG ve IVUS arasındaki farklılık nedir?

Geleneksel KAG’ye göre IVUS’un en önemli avantajı; damar duvarını kesitsel olarak gösterebilmesi böylece damar duvar yapısı ve aterom plağını direkt görüntüleyebilmesidir. IVUS lümen yapısını, aterom plağının dağılımını, içeriğini ve büyüklüğünü belirlemeye ve ölçmeye imkan sağlar.

Yaygın koroner aterosklerozun değerlendirilmesinde ve invazif koroner girişimlerde KAG hala temel tanı metodu olmasına karşın; IVUS koroner görüntülemede önemli ilerlemeler sağlamış ve giderek artan değeri onu KAG’ye üstün kılmıştır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç