Kafes nedir?

Aralıklı tel, maden veya ağaç çubuklarından yapılmış yer. Kuş ve küçük hayvanları beslemek ve içinde muhafaza etmek için çeşitli büyüklükte yapılır. Bunun etrafı, tahta veya madeni çubuklarla örülmüş olduğundan hayvan dışarıyı görebilir ve içinde rahatça hareket edebilir. Kuş ve hayvan kafesleriyle eskiden evlerin ekseriya pencerelerine konulan kafeslerinden başka, çeşitli sanat dalında veya yerlerde, değişik maksatlarla kafesler kullanılmaktadır. Anatomi, bayındırlık, deniz, doğrama, döşeme, geometri, inşaat, matematik ve teknolojide kafes terimlerinin kendilerine has

manaları vardır.

Mimaride kullanılan kafesler ise yüzyıllarca Anadolu’daki evlerin pencerelerini süslemiştir. Parmak kalınlığında, bir tarafı yuvarlak çıtalar, düz veya çapraz aralıklı olarak bir çerçeveye tutturulurdu. Göz siperi adı verilen bu kafesler dışarıdan bakıldığında, içerisinin görünmesine mani olurken, içeriden bakıldığında dışarının rahatça görülmesini temin eder. Eski evlerdeki haremlik ve selamlık kısımlarına konan kafesler de konuldukları yere göre isim alırlardı. Evlerde bazı kısımları ayırmak için paravana şeklinde kullanılanlar ise insan boyunda olurdu. Antika eser olarak muhafaza edilen eski evlerde kafeslerin çeşitli örnekleri bulunduğu gibi Anadolu’da bazı yerlerde bugün de hala kullanıldığı görülmektedir.

Sözlükte "kafes" ne demek?

1. Aralıklı telden, metal ya da ağaç çubuklardan yapılmış, genellikle taşınabilir koyacak; cami ve tekke gibi yerlerde kadınlara ayrılan yer.
2. Yabanıl hayvanlar için demir çubuklarla yapılmış taşınabilir bölme; ahşap yapıların direk ve çatmalardan oluşan kaplama tahtaları dışında kalan iskeleti.
3. Çapraz çubuklarla ve aralıklı olarak yapılmış, pencerelere takılan siper; hapishane.

Kafes kelimesinin ingilizcesi

[Kafes] n. birdcage, cage, lattice, coop, jail, grating, grill, grille, lath, pen
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç