Kabak nedir?

Meyveleri sebze olarak yenen bir bitkidir. Her yıl yeniden üretilir. Gövdesi, yapraklan sert kıllarla örtülüdür. Büyük, sarı çiçekler açar, meyvesi yenilen kısımdır. Olgunlaşan meyvenin ortasında bir boşluk meydana gelir. Bu boşlukta birbirlerine liflerle tutturulmuş çekirdekler yer alır. Kabağın birçok çeşidi vardır:

Sakız kabağı: Beyaz etlidir, 20 - 25 sm. uzunluğundadır. Siyah kabuklu olanlarına Girit kabağı denir. Yemeği yapılır.

Asma kabağı: 6-8 sm. çapında, 70-80 sm. uzunluğundadır. Beyaz etlidir. Yemeği yapılır.

Helvacı kabağı: Kırmızı etlidir. İri bir domates biçimindedir. Dışı beyazdır. Tatlısı yapılır.

Kestane kabağı: Sert kabuklu, büyük bir cins kabaktır. Yemeği, tatlısı yapılır.

Bal kabağı: Kestane kabağının bir cinsidir. Büyük bir armut biçimindedir. 40 50 kg. gelenleri bile vardır. Sarı etlidir. Tatlısı yapılır.

Su kabağı: Ortası boğumlu, beyaz kabukludur. İçi oyularak kap gibi kullanılır.

Dikenli kabak: Vatanı Orta Amerika olan, memleketimizin güney bölgesinde yetiştirilen çok yıllık bir bitkidir. Meyveleri etli ve büyük bir armut şeklinde, beş dilimlidir. İçinde bir büyük tohum vardır. Meyveleri pişirildikten sonra sebze olarak yenir.

Familyası: Kabakgiller (Cucurbitaceae) Türkiye’de yetiştiği yerler: Memleketimizde kültür olarak yetiştirilir. Bir yıllık, sürünücü otsu bir bitki. Gövdeleri tüylü sürünücü olup, silindir biçimindedir. Kökleri uzun ve şeklindedir. Yapraklar tüylü, büyük, böbrek veya kalp şeklinde, beş parçalı, uzun saplıdır. Çiçekler tek eşeylidir. Erkek çiçekler sarımsı renkte büyük, dişi çiçekler daha küçüktür. Meyveleri çeşitine göre küremsi, silindir veya yumurtamsı şekillerde ve saplıdır. Meyve kabuğu ince veya kalın, yumuşak veya serttir. Meyveleri çok tohumludur.

Kabak, bir sıcak ve mutedil bölge bitkisidir. Şiddetli soğuk ve sıcakları sevmez. Kumlu, killi, derin ve havalı topraklarda yetişir. Tohumları ekilip çimlendikten sonra çapalamak, meyveler çıkmaya başladıktan sonra da sulamak gerekir. Şubat, mart ayında ekilenlerinden turfanda kabak elde edilir. Nisanda ekilenler ise yazın meyve verir. Memleketimizde birçok kabak türü ve bunların varyeteleri ekilmektedir. Bilhassa sakız kabağı (Cucurbita pepo) ve kestane kabağı (C. maxima) veya helvacı kabağı önemli olup tıbbi olarak da kullanılmaktadır.

Kullanıldığı yerler: Her iki türün tıbbi olarak kurutulmuş tohumları kullanılır. Tohumlarında sabit yağ ve peporesin vardır. Tohumları (çekirdekleri) tenya ve kurt düşürücü olarak bilhassa çocuklarda kullanılmaktadır. Tohumlar dış kabuklarından ayrılarak dövülür, şekerle karıştırılarak verilebilir. Ortalama doz çocuklarda 40 gr büyüklerde takriben 100 gr’dır. Kabak çok besleyici özelliktedir C ve B 1 vitamini ihtiva eder. Pişirilen etli kısmı yiyecekten başka çıban ve şiş yerlere lapa olarak da tatbik edilir.

Sözlükte "kabak" ne demek?

1. Kabakgillerden, birçok türleri olan bir bitki (cucurbita); bilgisiz, görgüsüz, kaba.
2. Bu bitkinin türlerine göre yemeği ve tatlısı yapılan ürünü; (kavun, karpuz için) ham, tatsız.
3. Esrarkeşlerin kullandığı bir çeşit nargile; tüysüz, dazlak.

Kabak kelimesinin ingilizcesi

[Turkish archery] adj. bald, unripe
n. pumpkin, zucchini, squash

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç