Ka belgesi nedir?

K Belgesi 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu, taşıma düzenini ve güvenliği sağlamak, taşımacılık ile iştigal eden tüm kurumların haklarını, sorumluluklarını belirlemek, diğer taşıma sistemleri ile tamamlayıcı olarak hizmet vermesini, denetimini ve imkanları daha yararlı şekilde kullanmasını sağlamak amacı ile getirilen düzenlemeler için gerekli olan belgedir.

Bu belge Yetki Belgesi olarak adlandırılmaktadır.

K yetki belgesi nedir ?

Yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. Taşımanın şekline göre türlere ayrılır. Taşımanın şekline göre aşağıdaki türlere ayrılır

K1 Yetki Belgesi: Ticari amaçla eşya taşımacılığı yapacaklara verilir.Şirketler için 75 ton taşıma kapasitesi şahıslar için 25 ton kapasite şartı uygulanmaktadır. K1* (il içi) ticari amaçla il içinde kamyonetlerle yapılan taşımalar.
K2 Yetki Belgesi: Sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşımacılığı yapacak ve ticari taşımacılık yapmayacaklara verilir. K2* (3,5 ton altı araçlar), sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili kamyonetlerle eşya taşımacılığı yapacak ve ticari taşımacılık yapmayacaklara verilir.
K3 Yetki Belgesi: Ticari amaçla ev ve büro eşyası taşımacılığı yapacaklara verilir.

K Belgesi süresi

Tüm yetki belgeleri 5 yıl sürelidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç