K2 belgesi nedir?

K2 belgesi yurtiçinde, kendi adına ticari veya hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş taşıt veya taşıtlarla, sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşımacılığı yapacak ve ticari maksatla taşımacılık yapmayacak, gerçek ve tüzel vergi mükelleflerine verilen belge türüdür.

K2 belgesi eki taşıt belgelerine yaş şartı aranmadan eşya taşımaya mahsus ticari veya hususi taşıtlar kaydedilir.

K2 belgesi sahiplerinin, yetki belgeleri eki taşıt belgelerine kaydedilecek/kayıtlı taşıtlarının geçerli araç muayenesinin bulunması şarttır.

K2 belgesi için başvuranların, ticari veya hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş en az 1 adet eşya taşımaya mahsus (kamyon ya da kamyonet)özmal birim taşıta sahip olmaları şarttır. Sadece kamyonetlerle taşımacılık yapmak üzere başvuran kişilerin yetki belgesi ücretlerinde % 75 indirim uygulanır. Bu şekilde yetki belgesi alanlar, yetki belgesi eki taşıt belgesine toplam yüklü ağırlığı 3500 kilogram’dan fazla olan ve eşya taşımak için imal edilmiş taşıt/taşıtları kaydettirmek istemeleri halinde; K2 yetki belgesi geçerli tam ücreti üzerinden % 75 fark öderlerki bu da (8464.-TL - 2116.-TL) 6.348,-TL'dır.

Nasıl alınır?

Araç ruhsat faxı geldikten sonra ruhsatın üzerindeki bilgilerle trafik kayıt bilgileri karşılaştırılıp sonrasında o araca K2 belgesi alıp alınamayacağı tespit edildikten sonra öncelikle varsa trafik kayıtlarındaki tutarsızlıklar giderilecek ve gerekli belgeler için firmaya mail ya da fax çekilerek belgelerin hazırlanması sağlanacak .

Belgeler öncelikle uzman K2 Belgesi Kadrosu tarafından incelendikten sonra eksikler varsa firmaya bilgi verilecek ve eksikler tamamlandıktan sonra resmi başvuru yapılacak .

Ekibin kontrölünden eksiksiz geçen K2 bakanlığa teslim edildikten sonra 15 günde geçilecek bütün süreçleri ilk kontrölü uzman ekibimiz yaptığı için teslime hazır hale gelmiş demektir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç