Kış

Dört mevsimden biridir. Kuzey yarımküresinde 21 aralıkta başlar, 21 martta sona erer. Güney yarımküresinde ise 21 haziranda başlar 23 eylülde biter. Kuzey yarımküresinde 21 aralıkta güneş, gökte her zamankinden daha alçakta görülür. Görünser yörüngesi de çok kısadır. Bundan ötürü 21 aralık yılın en kısa günüdür. Daha sonraki günler güneşin görünser yörüngesi yavaş yavaş büyümeye, günler uzamaya başlar. Kışın sonu olan 21 martta gece ve gündüz birbirine eşit duruma gelir. Kış mevsiminde ısı azalır. Yağışlar genellikle kar şeklinde olur. Bu, güneye inildikçe yağmur durumunu alır. Gökyüzü de çoğunlukla kapalıdır. Kış, insanların yaşayışını zorlaştırmakla birlikte onlara enerji aşılayıp çalışmalarını kolaylaştırır.

Günlerin en kısa olduğu günde başlar, gün ve gecenin eşit olmasına kadar devam eder. Kuzey yarım kürede 22 Aralık ve 21 Mart arasıdır. Güney yarım kürede ise bu 22 Haziran ile 23 Eylül arasıdır. Tropik ve kutup bölgeleri hariç kış, önceki mevsim olan sonbahardan ve sonraki mevsim ilkbahardan oldukça farklıdır. Sıcaklıklar düşüktür. Kar yağışı mevcuttur, soğuk dalgası gelirken güneş ışığı azalır. Pekçok bitkinin büyümesi yavaşlar, hayvanların çoğu kış uykusuna yatar veya sıcak bölgelere göçer. Kış mevsimi, değişik özelliklerden dolayı diğer mevsimlerden ayrılır.

Kış genelde insanlar tarafından pek sevilmeyen bir mevsimdir. Fakat kış da diğer mevsimler gibi çok faydalıdır. Bazı bitkiler ekildikten sonra üzerlerine lüzumlu olan kar, kış mevsiminde yağmakta, havadaki mikroplar ölmekte ve eriyen karların suları ile barajlar dolmaktadır. Bu mevsimin faydası külfetiyle birlikte gelmektedir. Kış mevsimi, insanları derleme ve toparlanmaya yöneltir. Kış mevsimi yaklaşırken, evlerde ve çeşitli yerleşim yerlerinde değişmeler görülmektedir. Evlerde yaygılar değiştirilir, pencereler ve kapılardan hava alan yerler tıkanır.

Bu mevsimde yenecek yemekler kalori bakımından bol olmasına dikkat etmelidir. Balık, kuru fasülye, nohut gibi yiyecekler bunlardandır. Kış mevsiminde yenilecek meyveler de çok önemlidir. Bunlar içinde portakal, elma, mandalina, muz, kestane gibi meyvelerin yenmesi çok iyidir. Kış mevsiminde soğuktan korunmak, insanlar için dikkat edilecek bir husustur. Kalın elbiseler giymek yerine, sıcak tutan elbiseler tercih edilmelidir. Oda sıcaklığı 17-20°C’de tutulmalıdır. 30°C’lik bir oda sıcaklığından -5°C’lik bir soğuk havaya çıkmamalıdır. Ani değişen sıcaklıklar çabuk hastalanmaya sebep olur.

Sözlükte "kış" ne demek?

1. (kuzey yarımküre için) aralık ayının 22'sinde başlayıp martın 21'ine dek süren, yılın en soğuk mevsimi.
2. Çok soğuk hava.
3. Tavuk gibi kümes hayvanlarını kovalamak için çıkarılan ses.

Kış kelimesinin ingilizcesi

[Kis] v. pinch, tighten, cut down on, cut back, reduce, diminish, abridge, attenuate, ax, axe, check, choke, choke back, choke off, curtail, depress, draw in, economize, narrow, pare, pare down, put down, qualify, retrench, scrimp, skimp, soften, stint
n. winter

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç