Jsp nedir?

JavaServer Pages (JSP) teknolojisi basit, hızlı bir şekilde dinamik olarak üretilen web sayfaları yapmak için kullanılan bir teknolojidir. JSP specification, Sun Microsystems in öncülüğünde gereçekleştirilmiştir.

JSP Avantajları Nelerdir?

Statik ve dinamik içeriğin birbirinden ayrılması:

Servlet kullanımında dinamik içeriğin oluşturulması servletin kendi içindeki programlama mantığının bir parçasıdır ve kullanıcı arayüzünden sorumlu olan statik gösterim şablonlarına bağlıdır.Bundan dolayı UI üzerinde yapılan çok ufak değişiklikler dahi servletin yeniden derlenmesini gerektirmektedir.Dinamik ve statik içeriklerin birbirlerine bu şekilde bağlı olmaları uygulamaların sabit ve esnek olmamalarına yol açmaktadır.JSP ile dinaik içeriğin oluşturulması için gereken mantık,statik içerikten bu mantığı JavaBean bileşenleri kullanılmak suretiyle ayrılmıştır.Bunlar daha sonra JSP sayfasında bazı özel script ve etiketler sayesinde oluşturulup kullanılabilmektedir.Bir sayfa dizayncısı sunum şablonu üzerinde herhangi bir değişiklik yaptığında , JSP sayfası otomatik olarak derlenmekte ve JSP motoru tarafından yine otomatik olarak web sunucusu içerisine konmaktadır.

Bir kere yaz , her yerde çalıştır

JSP sayfası kdoun bir kere yazılıp her platformda çalıştırılmasını interaktif web sayfalarına taşımaktadır.JSP sayfaları platformlar ve web sunucuları arasında arasında rahatlıkla taşınabilmekte ve herhangi bir değişikliğe gereksinim duymamaktadırlar.

Dinamik içerik birden fazla formatta sunulabilmektedir

Bir JSP sayfası içerisindeki statik içeriğin herhangi bir düzende olma koşulu bulunmamaktadır.Böylece JSP HTML/DHTM gibi standard tarayıcı düzenlerine , WML kullanan Palm gibi taşınabilir cihazlar ve cep telefonlarına veya xml kullanan diğer B2B uygulamalarına servis verebilmektedir.

Servlet API tamamen yüzeyselleştirilmiştir

JSP servletin soyutsallaştırılmış halidir bundan dolayı sevletler ile yapılan herşey JSP ile yapılabilmektedir tek fark ise bunun daha basit olarak gerçekleştirilmesidir.

Programcılık açısından bakıldığında ise JSP, web sayfası kullanıcıdan gelen bilgileri işleyen, üye kaydı,alışveriş listesi, forum gibi aktif sayfalar üretmekte kullanılır. Dosyanın asıl hali server bilgisayardadır ve kullanıcılar sadece çıktı kısmını görür. Dosyanın aslını üretirken Dreamweaver gibi programlarla açılıp kodlaması yapılır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç