Json nedir?

Json, javascript'in bir alt kümesi olan düzenli bir şekilde xml gibi içerik kategorileme dilidir.

Benim gibi AJAX kullanıcıları için tam bir ilaçtır. AJAX ile yaptığınız uygulamalarda içeriğini istediğiniz sayfanın html çıktısını alıp yayınlamak yerine XML kullanarak daha düzenli bir sistem yapmak isteyebilirsiniz. Ancak XML kullanmak için kodladığınız AJAX içerisinde bir de XML okuyucu kodlamanız gerekebilir. Bu da size ekstra bir yük olacaktır.

İşte burda Json'un devreye girmesi tam bir derde dermandır. JSON javascriptin bir alt kümesi olduğu için AJAX uygulamalarınızda kolaylıkla kullanabilirsiniz. JSON XML'e göre daha da hızlıdır, daha pratiktir. XML gibi bütün programlama dillerinde etkin bir şekilde kullanılabilir.

Modern dillerin çoğu tarafından tanınıp kullanılır. XML dilinin büyük ve yavaş kalması üzerine geliştirilmiştir. XML dosyalarına göre hafif ve daha az yer kaplar. İnternette farklı programlar ve diller arası bilgi alışverişi sırasında en büyük problem değişkenlerin ve dizilerin doğru aktarılmasıdır. Json bu sorunu çözmek için geliştirilmiş geniş kapsamlı bir kod sistemidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç