Jsf nedir?

RAD’in dort katmanina kiyasla dusundugumuzde JavaServer Faces bunlardan ucunu tanimlar: uygulama mimarisi, standart kullanici arayuzu(UI) seti ve uygulama altyapisi. JSF’nin bilesen altyapisi UI bilesenleri olusturmak icin ortak bir yol tanimlar.

Bu mimari standart JSF UI bilesenleri(hyperlink, button, secme kutulari, text alanlari gibi) yaninda, ucuncu parti bilesenleri icin de bir ortam olusturur. Bilesenler olay tabanlidir, dolayisiyla JSF istemci tarafinda olusan olaylari(ornegin text-box’in degerinin degistirilmesi ya da butona tiklanmasi gibi) islememizi saglar.

JSF Özellikleri ve Avantajları

Managed Beans yapısını kullanır.Java sınıflarına ihtiyaç duymadan sayfalar oluşturmanıza izin verir.Bileşen tabanlı bir mimariye sahiptir. Buton, TextArea, Listbox gibi bir çok bileşeni bulunmaktadır.Jsf 2.0 ile birlikte gelen etiketi sayesinde Ajax desteği bulunmaktadır.

Yer imi (Bookmarking) destekli linkler yapılabilir.Unified Expression Language (EL) sayesinde jsf sayfaları managed bean içerisindeki alanlara erişebiliriz. Örneğin; State Management (Durum Yönetimi) desteği vardır. Durum yönetimden kastımın bir managed bean’in yaşam süresidir.

Bu “request”,”session”,”application”,”flash” ve “view” scope’larına sahip olabilir.3. parti kütüphaneleri bulunmaktadır. Bu sayede zengin bir bileşen desteği vardır. Primefaces, Richfaces,Icefaces,  Infragistics bunlara örnektir.JSF’in arkasında IBM, oracle gibi büyük firmalar olduğundan devamlı gelişmektedir.Bir çok bileşen javascript ile oluşturulduğundan tekrar kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

FRAMEWORK:
Framework,belirli bir iskeleti oluşturan çok sayıda sınıflardan oluşan bir kütüphanedir.Uygulama çatısıdır.
• Kodun tekrar kullanılabilirliğini,
• Projenin performansını artırır.
• Yazılım kalitesini artırmasını sağlar.
• Modüler yapı olmasını sağlar.

Şuan da frameworklerde MVC tasarım deseni bulunmaktadır.Frameworkleri öğrenmek zordur ve zaman alır.Ancak,yukarıda yazdığım maddelerde de görüldüğü gibi çok büyük avantajları vardır.Firmalar bu kütüphaneleri satın alacağı gibi kendi frameworklerini de yapabilirler.Ama bu zaman alabilir.Şöyle düşünebiliriz,bir binanın temelini ve tuğlaları koyup binayı yapmaya benzer.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç