JRE nedir?

Java; İlk adı Oak olan daha sonra adı Java olarak değiştirilen, Sun Microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanan, açık kodlu, nesneye yönelik, zeminden bağımsız, yüksek verimli, çok işlevli, yüksek seviye bir programlama dilidir.

Jvm; Java Virtual Machine kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Java'nın platform bağımsız olarak sorunsuz çalışmasını sağlayan makina kodlarına verilen isimdir. Bir java dosyası derlendiği(compile) zaman  ".class"  uzantılı java byte kodları oluşur ve Java byte kodları işletim sisteminde kurulu olan JVM ile makina kodlarına çevrilir. Java'nın sanal makinesidir. Sanal makine olan JVM de JRE ile yüklenir.

Jre, İngilizce "Java Runtime Environment" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de "Java çalıştırma ortamı" anlamına gelmektedir.

Jre; Java kodları derlendikten sonra direkt olarak derlendiği makineye özgü makina kodlarına dönüştürülmemektedir. Bir ara dil olarak tabir edilen Java ByteKode larına çevrilmektedirler. Çünkü bu byte kodlar her işletim sistemi için aynıdır fakat bu kodları yorumlayacak bir ekipmana ihtiyaç duyulmaktadır. İşte bu kodları yorulayacak ekipmanın adı "JRE" dir. İçinde Java kütüphaneleri ve JVM bulunan yazılımdır.

Hangi işletim sistemi kurulu olursa olsun bilgisayarımızda java uygulamaları çalıştırmak için gerekli olan yazılımdır.

JRE yükleme

JRE'yi bilgisayarınıza yüklemek için öncelikle son sürümü Java'nın resmi sitesi olan buradan indirmelisiniz. Daha sonra tıpkı bir program yüklüyormuş gibi yükleme adımlarını takip ederek yüklemenin bitmesini beklemelisiniz.

Yükleme bittikten sonra Java'yı etkinleştirmek için tarayıcınızı yeniden başlatınız.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç