John bardeen kimdir?

23 Mayıs 1908 tarihinde doğmuş ve 30 Ocak 1991 tarihinde 83 yaşında ölmüş Abd'li fizikçidir. Aynı zamanda elektrik mühendisidir. ABD'nin Wisconsin eyaletinin Madison şehrinde doğdu. Madison Central yüksek okulundan 1923 tarihinde mezun oldu. Wisconsin Üniversitesinde elektrik mühendisliği okudu. Matematik ve fizikle ilgili konular üzerinde çok çalıştı. Elektrik mühendisliği bölümünü bitirince Chicago'daki Western Electric Company'de çalışmaya başladı. 1928'de bölümünden mezun oldu.

2 kez Nobel Fizik Ödülünün sahibi olmuştur. İlk olarak William Shockley ve Walter Houser Brattain ile birlikte transistörün üretimine katkıda bulunmuştur. Bu nedenle 1956 yılında Nobel Fizik Ödülü almıştır. İkinci olarak ise Leon Neil Cooper ve John Robert Schrieffer ile birlikte BCS kuramını geliştirerek Nobel Fizik Ödülü'nün sahibi olmuştur.

Ölüm nedeni

1991 yılında ABD'nin Boston şehrinde kalp krizinden ölmüştür.

BCS kuramı nedir?

Nobel Fizik Ödülünü almasını sağlayan bu kuram süperiletkenliğin kaderini yazdı.Süperiletkendeki elektron çiftlerinden sistemin kuantum mekaniksel dalga fonksiyonuna kadar her şey bu kuramdaydı.Akım taşıyıcıları elektronların bağımsız değil çiftler halinde hareket etmesiydi.Bunun nedeni kristal titreşimi kuantumları alışverişi yani fonon alışverişiydi. Bu çiftlere Cooper çifti adı verildi. Fizikteki ender olaylardan birini başardılar sistemin kuantum mekaniksel dalga fonksiyonu yazıldı.

john bardeen

İzotopetkisinin süperiletkende malzemelerin izotopları için farklı olması,kristal titreşimlerin payı olduğunu ispatlamak için önemli bir kanıttı ama izotoplar sadece kütleleri farklı atomlardı.Kütle titreşim frekansını belirleyen bir değişkendi. Elektronlar arası bir çekim gücü olabileceği gözlendi. Diğer fikir Simetrisinin kendiliğinden bozulabileceğiydi.Simetrinin bozulma miktarı ise düzen parametresi ile gösteriliyordu.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç