Jimmy jib nedir?

jimmy jib çeşitli ölçülerde fakat profesyonel sektörde kullanılan genellikle 4 ila 12 hatta 30 mt. boylarına ulaşan operatör sayesinde 2 ya da 3 eksen çeşitleri olup joystik, veya elektirik kumandası ile kumanda edilebilen, sağa, sola, aşağı, yukarı (pan-tılt) hareketleri yapabilen vincin ucuna bağlanmış kameralı alettir. Kamerayı uzun bir çubuğun ucuna yerleştirilmiş gibi düşünürsek operatörün joystick gibi bir alet yardımıyla kamerayı hareket ettirdiğini söyleyebiliriz.

Düzenek bir tarafta ağırlıklar ve diğer tarafta sabitlenmiş bir kameradan oluşuyor. Ayrıca yere sabitlenen bir mekanizma sayesinde düzenek hareketli hale getirilebiliyor. Artık neredeyse her tv stüdyosunda, konser alanında, mitinglerde ya da futbol maçında görebildiğimiz, çok çeşidi ve markası olan bu özel kamera türünü kullanmak ise oldukça zor ve piyasada iyi bir jimmy jib operatörü bulmak da sıkıntılı olabiliyor.

Neticede jimmy jib her kameramanın kullanmak istediği bir alet olarak gösteriliyor. Kullanımının zor olması hem aletin ağırlığından hem de kullanım tekniklerinin detaylı olmasından kaynaklanıyor. Ama öğrendikten ve kullanmaya başladıktan bir süre sonra kameramanın hareketleri her işte olduğu gibi refleks haline dönüşebiliyor. Jimmy jib operatörü olabilmek için kameraman olmak gerekiyor.

jimmy jib

Kameramanlık eğitimini ise meslek liselerinde, fotoğrafçılık ve kameramanlık ön lisans programlarında ve üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren Basın Yayın bölümlerinde almak mümkün. Ayrıca bazı televizyon kuruluşlarının hizmet içi eğitimlerle kameraman yetiştirmesi de söz konusu. Bütün bunların haricinde piyasada kameramanlık eğitimi veren birçok özel kurs da bulunmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç