Jboss nedir?

JBoss açık kaynak kodlu Java programlama dili ile yazılmış J2EE tabanlı bir uygulama sunucusudur. Java ile yazılmış olmasından dolayı Java’yı destekleyen bütün işletim sistemleri tarafından kullanılabilir. JBoss J2EE’nin bütün servislerini içerir. Bunun yanında kendi projelerini geliştiren kişiler kendi isteklerine göre servis ekleyip çıkarabilirler.

JBoss’un kurulması ve çalıştırılması

JBoss’un kurulabilmesi için sistemde Java 1.4 yada Java 1.5 in kurulu olması gereklidir. Bu gereksinim karşılandıktan sonra JBoss’un en güncel sürümü resmi internet adresinden indirilerek kurulabilir. (JBoss tamamen açık kaynak kodlu bir yazılımdır) JBoss’un çalıştırılması için sunucunun bin dizini altında bulunan run betiğinin çalıştırılması yeterli olacaktır. (İşletim sistemi Windows ise run.bat, Unix ise run.sh betiği kulanılır) JBoss’un çalıştığını görebilmek için web tarayıcısından http://localhost:8080 yazılır.

Jboss’un yönetilmesi ve izlenmesi

JBoss’ta bir sorunun üstesinden gelmek ve neyin yanlış olduğunu bulmak çok kolaydır. Çünkü her servis JBoss microkerneli tarafından yüklenir ve yönetilir. Yani her servis çeşitli JBoss yönetim araçlarınca kontrol edilip yönetilebilir. JMX bu yönde kullanılan bir arayüzdür. Bu basit web uygulamasını kullanarak JBoss servislerini takip edip yönetebiliriz. Bu yönde kullanılan bir başka web uygulaması da Webconsole’dur.

Bu uygulama JMX’e göre daha gelişkindir. Web-console’u temel izleme ve uyarı fonksiyonlarını sağlayan, JMX’in gelişmiş bir versiyonu olarak düşünmek yanlış olmaz. JBoss yönetim işlevleri için ayrıca bir programatik arayüz sağlar. Bu arayüz sayesinde sunucuyu uzaktan takip eden ve yöneten kod yazılabilir ayrıca komut satırından yönetim özelliklerine erişebilir.

Web-console’un başlatılması

Web-console JMX’e ek olarak bir applet içerir. Bu applet sayesinde sunucunun üst düzey görünümlerini elde ederiz. Sadece MBeans’ları göstermek yerine, web-console sunucunun birden çok görünümünü sağlar ve ilgilendiğimiz konuyu daha kolay bulma imkanı sunar. Not: Web-console uygulaması consolemgr.sar diye adlandırılır ve deploy/management dizini altında bulunur.

Bu uygulama iki kısımdan oluşur. Sol taraf seçim panelidir. Bu panel üzerindeki öğelere tıklayarak detayları sağdaki panel üzerinden görülebilir. Sol panelde görülen logoya sağ tıklayarak açılan menü üzerinden sunucuyu kapatma, kapatıp yeniden açma vb. işlemler yapılabilir.

Uygulamaların izlenmesi

Bir sunucudaki en önemli öğe uygulamalardır. Bu yüzden şimdi JBoss’un çalışan uygulamalarla ilgili hangi bilgileri bize aktarabileceğine bakalım. J2EE Domains bölümünde o anda çalışan JBoss öğeleri bulunur. (Sunucuya konuşlandırılmış bütün uygulamaların paketleri buradan görülebilir.) EAR kütükleri, WAR kütükleri, EJB jar kütükleri ve JBoss SAR(service archive) kütükleri. Örneğin ToDo uygulaması hala duruyorsa listenin başında todo.ear bulunur.

Eğer todo.ear seçilirse sağdaki detaylar kısmında bazı temel uygulama bilgileri görüntülenecektir. Bir EAR kütüğü sadece uygulamanın bölümlerini (parçalarını) içeren bir kütüktür, bu yüzden buradan sadece uygulamayla ilgili temel bileşenlerin ne oldukları görüntülenir. Asıl bizi ilgilendiren detaylar ise bu parçaların içeriklerinin ne olduklarıdır. todo.ear açılırsa içinde todo.jar ve todo.war olmak üzere iki ana bölümden oluştuğu görülecektir.

MBeans’larla çalışmak

Mbean’lar JBoss microkernelinde bulunan sevisler için yönetim arayüzleridir. JBoss’taki her servis için bir yönetim arayüzü vardır, daha detaylı bir ifadeyle her servis bir MBean’le temsil edilir. MBean’leri görmek için seçim panelinde bulunan System bölümünün JMX MBean kısmı genişletilir. Burada görülen MBean’ler JMX konsolunda görünenlerin aynısıdır.

Ancak web-console MBean’leri ağaç yapısında gösterdiği için seçim yapmak daha kolay hale gelmiştir. ServerInfo MBean’i sunucunun durumu hakkında bilgi sağladığı için bütün nitelikleri sadece okunabilirdir. Bazı bilgiler sabittir.(işletim sistemi ismi, versiyonu gibi). Diğer bilgiler ise (boş bellek alanı, thread sayısı) zamanla değişebilir. Sayfa yeniden yüklenirse bu bilgilerin değiştiği görülecektir.

MBeans’ların izlenmesi

MBeans’lar kullanıcının sunucunun durumunu takip etmesini sağlayacak standartlaşmış bir bilgi kümesi sunar. Böylece web-console gibi yönetim uygulamalarının yazılması kolaylaşır. Yani MBeans’ların sağladığı standart sayesinde web-console gibi uygulamaları geliştirmek kolaylaşmıştır. Burada temel nokta standartlaşma olayıdır. Bu sayede web-console servisin türünden bağımsız yönetim sağlar.

Aslında web-console bütün gücünü MBeans’lara borçludur. Böyle bir ortamda, bir yönetim uygulaması gereken işlemleri herhangi bir servis için yapabilir. Sistemdeki boş bellek alanı rahatça izlenebilir. Bağlantı havuzu büyüklüğüne bakılabilir. Yazılan herhangi bir uygulamadaki servisler JBossta bulunan bir servismiş gibi rahatlıkla izlenebilir. Bunlar gibi sayısız örnek vermek mümkündür.

Ekran görüntüsü almak

JBoss’ta belirli aralıklarla ekran görüntüsü almak mümkündür. Bu özellik sayesinde bilgisayar başında oturmak zorunluluğu ortadan kalkar. Herhangi bir MBean’in herhangi bir niteliğiyle ilgili bilgi toplanabilir. Bilgi toplama ihtiyaçlara göre başlatılıp durdurulabilir. Sonra bu bilgiler herhangi bir analizde kullanılabilir. Ekran görüntüsü almak için izlenilmek istenilen niteliğin Create Snapshot özelliği seçilir.

Seçme işlemi yapıldıktan sonra ekranda basit bir konfigürasyon formu görülecektir. Bu forma sadece hangi aralıklarla ölçümün yapılmak istendiği bilgisinin girilmesi yeterli olacaktır. Örneğin niteliğin her iki saniyede bir değerin güncellenmesi istenirse ilgili alana 2000 girilir. Çünkü buraya yazılan değer milisaniye olarak değerlendirilir. Sonra Create düğmesine basılır.

Dış bağlantılar

www.jboss.org

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç