JB nedir?

JB, jail break, kelimelerinin kısaltmasıdır. İngilizce"firar, hapisten kaçış, zincirleri kırma" anlamlarıına gelmektedir. Ancak burada anlatılan Jailbreak ise, en basit tabirle, Apple cihazlarının kilidini kırma, cihazınıza crack yapmak olarak tabir edilebilir.

Jailbreak yaparak cihazın sistem dosyalarına giren hackerlar, telefonunuza istediğiniz müdahaleyi yapabilme imkanı sağlarlar. Örneğin ücretsiz uygulama, video, müzik indirme, sim kilitli telefonların sim kilidini açma ve tema yükleme gibi birçok özellik cihazlarınıza jailbreak sayesine gelir.

Bunların yanı sıra, pek tasvip edilmese de, jailbreak işlemi ücretli uygulamaları cihazınıza ücretsiz olarak yükleme imkanı sunmaktadır.

Neden jailbreak yapılır?

Jailbreak işleminin en önemli özelliği, Apple’ın güvenlik gerekçesiyle onay vermediği 3. parti yazılımların cihazınıza yüklenerek çeşitli modifikasyon yapabilme yeteneği kazanmasıdır.

Örneğin, birçok kişi Apple ürünlerine tema yüklenmediğini düşünüyor olabilir fakat Jailbreak sayesinde cihazınıza tema yükleyebilir, dock olarak tabir ettiğimiz kısımdaki simge sayısını arttırabilir, çeşitli zil sesleri ekleyebilir, iPhone telefonlarınızın sim kilidini kaldırabilirsiniz (unlock).

Jailbreak yasal mı? Garantiyi etkiler mi?

ABD’de jailbreak önceleri yasal olmayan bir işlemdi fakat 2010 yılında açılan bir dava ile yasal hale geldi. Eğer bulunduğunuz ülkede aksi bir dava durumu söz konusu değilse, jailbreak işlemi yasaldır.

Fakat her ne kadar yasal bir işlem olsa da, Apple’ın sözleşmeleri gereği, jailbreak yapılan cihazlar garanti dışı kalmaktadır. Jailbreak yapılmış cihazınızı servise göndermeniz durumunda garanti kapsamına girmesini isteniyor ise iTunes üzerinden restore (geri yükleme) yaparak yollamakta fayda var.

Cydia nedir?

Cydia, Jailbreak yaptığınızda cihazınıza yüklenen bir çeşit programdır. Bu program App Store şeklinde bir uygulama olup, cihazınıza tema, zil sesi vs. modifikasyonlar yapabilmenizi ve cihazınızın kullanım işlevlerini arttırmanızı sağlar.

İçerisinde ücretli ve ücretsiz çok sayıda uygulama mevcuttur.

Tethered, Untethered jailbreak nedir?

Tethered jailbreak, bilgisayara bağımlı jailbreak metodudur. Telefonunuzu kapatıp açma durumunuzda, tekrar bilgisayara bağlayıp jailbreak yaptığınız programı çalıştırarak “just boot” işlemi yapmanız gerekir.

Untethered jailbreak ise bilgisayara bağımlı olmayan, sorunsuz bilinen jailbreak işlemidir. Cihazınızı sorunsuzca kullanabilir, uygulamalarınızı çalıştırabilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç