Javafx nedir?

Java; İlk adı Oak olan daha sonra adı Java olarak değiştirilen, Sun Microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanan, açık kodlu, nesneye yönelik, zeminden bağımsız, yüksek verimli, çok işlevli, yüksek seviye bir programlama dilidir.

Javafx; Java ile birleştirilerek zengin içerik, ses ve video içeren modern görünümlü uygulamaların oluşturulmasına ve dağıtılmasına olanak sağlayan bir yazılım teknolojisidir.

Javafx'in altyapısını Java sağlamaktadır. Javafx platformu uygulama geliştiricilerine çok sayıda platformda tutarlı şekilde çalışacak Zengin İnternet Uygulamalarını (RIA) kolayca oluşturma ve dağıtma olanağı sunar. Altyapısını Java'dan alan Javafx, geliştiricilere Javafx uygulamalarında herhangi bir Java kitaplığını kullanma olanağı sunar. Geliştiriciler Java becerilerini geliştirebilir ve Javafx'in cazip sanal deneyimler oluşturmak için sağladığı sunum teknolojisinden faydalanabilirler.

Kullanıcılar olarak sizler Javafx uygulamalarını tarayıcıda çalıştırabilecek veya bunları masaüstüne sürükleyip bırakabileceksiniz.

Javafx'in özellikleri

1. Geliştiricilerin vektör grafikler, animasyon, görsel ve işitsel Web öğeleri kullanarak zengin içerikli, etkileşimli ve kapsamlı uygulamalar yaratmalarına olanak sağlar.

2. Javafx uygulaması dahilinde Java kitaplıklarının kullanımını etkinleştirerek Java teknolojisini geliştirir.

3. Tasarımcıların seçtikleri araçlarında, geliştiricilerle işbirliği içinde çalıştırabilecekleri tasarımcıdan geliştiriciye etkili bir akışı sağlar.

Javafx uygulamaları nasıl çalıştırılır?

Javafx uygulamalarını çalıştırabilmeniz için Java Runtime Environment (JRE) ve Javafx Runtime yazılımının bilgisayarınızda yüklü olması gerekir.

Javafx ücretli midir?

Javafx ücretsizdir ve ücretsiz olarak  indirilebilir.

Javafx yazılımını yüklemek istediğinizde bilgisayarınıza neler yüklenir?

Javafx yazılımını indirdiğinizde Javafx Runtime'a da sahip olursunuz. Javafx Runtime, modern görünümlü kullanıcı arayüzlerine olanak sağlama amaçlı birtakım Java kitaplıklarından ve bazı donanım kaynaklarına (ör. grafik kartı) erişim amaçlı bazı özel işletim kodlarından oluşur. Javafx yazılımını indirdiğinizde casus yazılımlar ya da virüsler değil, yalnızca ihtiyacınız olan yazılımlar yüklenir.

Javafx hangi işletim sistemlerine yüklenebilir?

1. Windows 8

2. Windows 7

3. Windows Vista

4. Mac OS X

5. Linux

Javafx uygulamalarını hangi tarayıcılar destekliyor?

1. Internet Explorer 7.x, 8.x, 9.x, 10.x

2. Firefox 3.6 ve üzeri

3. Chrome son versiyonu

4. Safari 5.1 ve üzeri

Javafx donanım hızlandırma işlevine sahip grafik kartları

Javafx uygulamalarının Javafxtarafından sağlanan yeni donanım hızlandırma işlevini kullanabilmeleri için bazı grafik kartlarına sahip olmaları gerekmektedir.

1. Nvidia Mobil GPU'lar: GeForce 8M ve 100M serisi veya daha yüksek, NVS 2100M serisi veya daha yüksek, ve Mobilite Quadro FX 300M serisi veya daha yüksek...

2. Nvidia Masaüstü GPU'lar: GeForce 8 ve 100 serisi veya daha yüksek...

3. Nvidia İş İstasyonu GPU'lar: Quadro FX 300 serisi veya daha yüksek...

4. Ati Mobil GPU'lar: Mobility Radeon HD 3000, 4000, ve 5000 serisi...

5. Ati Masaüstü GPU'lar: Radeon HD 2400, 3000, 4000, 5000, ve 6000 serisi...

6. İntel Mobil GPU'lar: GMA 4500M ve GMA HD

7. İntel Masaüstü GPU'lar: GMA 4500 ve GMA HD

Javafx uygulamaları

Javafx kütüphanesi bir Java API olarak yazılmış olduğu için, Javafx uygulama kodu herhangi bir Java kütüphanesinden API’leri kullanabilir. Örneğin, Javafx uygulamaları sistem özelliklerine ulaşmak ve server tabanlı orta katman uygulamalarına bağlanmak için Java API uygulamalarını kullanabilir.

Javafx uygulamalarının görünümleri özelleştirilebilir. Geliştiriciler uygulamadan görünüm ve sitili CSS (Cascading Style Sheets)  yardımı ile ayırarak kodlamaya daha çok yoğunlaşabilirler. Grafik tasarımcılar CSS yardımı ile uygulamaların sitil ve görünümlerini daha kolay bir şekilde özelleştirebilirler. Eğer geliştirici daha önceden bir web tasarım bilgisine sahipse veya ara yüz tasarımını kodlamadan ayırmak istiyorsa, kullanıcı ara yüzü geliştirmek için FXML betik dilini, uygulama tarafı için Java dilini kullanabilir. Eğer kullanıcı ara yüzü kod yazmadan tasarlanmak isteniyorsa, Javafx Scene Builder uygulaması kullanılabilir.

Javafx'in kilit özellikleri

1. Java APIs: Javafx Java kodu ile yazılmış sınıflar ve ara yüzlerden oluşan bir Java kütüphanesidir. API’leri JRuby ce Scala gibi Java Sanal Makinesi (JVM)  dillerine alternatif olarak tasarlanmıştır.

2. FXML ve Scene Builder: FXML Javafx uygulamalarının kullanıcı ara yüzlerini oluşturmak  için kullanılan XML tabanlı bir işaretleme dilidir. Tasarımcılar FXML ile kodlayarak veya FXML Scene Builder ile interaktif olarak kullanıcı ara yüzleri tasarlayabilir.

3. WebView: Web Component, Javafx uygulamaları içerisine web sayfalarını gömmek için WebKitHTML teknolojisini kullanan bir bileşendir. JavaScript, WebView içerisinde çalışır ve JAVA API’lerini çağırabilir, Java API’leri de WebView içerisinde JavaScript çağırarak çalıştırabilir. Ayrıca Web Sockets, Web Workers, Web Fonts gibi HTML5 özelliklerini de destekler ve Javafx 8’de yazdırma yeteneği eklenebilir.

4. Swing ile Birlikte Çalışabilme (Swing interoperability): Var olan swing uygulamaları zengin grafikler, media palyback ve Web Content gibi Javafx özellikleri ile güncellenebilir. Javafx 8 ile gelen SwingNode sınıfı, Javafx uygulamaları içerisine Swing içeriği eklemeyi sağlar.

5. Yerleşik Kullanıcı Ara Yüzü Kontrolleri ve CSS (Built-in UI Controls and CSS): Javafx tüm özellikleri içeren uygulamaları geliştirmek için gerekli olan başlıca kullanıcı ara yüzü kontrollerini sağlar. Bileşenler CSS gibi standart web teknolojileri ile biçimlendirilebilir. DatePicker ve TreeTableView kullanıcı ara yüzü kontrolleri Javafx 8 dağıtımında yer almaktadır. Aynı zamanda, Styleable sınıfları nesnelerin CSS tarafından biçimlendirilmesini sağlayan bir Java API olmuştur.

6. Modena Tema (Modena Theme): Javafx 8 uygulamaları için default olarak Caspian teması Modena temasının yerini almıştır. Caspian teması, geliştirilen uygulama içerisindeki start() metodu içerisine setUserAgentStylesheet(STYLESHEET_CASPIAN) satırı eklenerek kullanılabilmektedir.

7. 3D Grafik Özellikleri (3D Graphics Features): Javafx 8 içerisinde yeni API sınıfları olan Shape3D (Box, Cylinder, MeshView, ve Sphere alt sınıfları), SubScene, Material, PickResult, LightBase (AmbientLight ve PointLight alt sınıfları), ve SceneAntialiasing eklenmiştir. Ayrıca bu sürümde,  Camera API sınıfı güncellenmiştir.

8. Canvas API: Canvas API, bir grafik elementten oluşan Javafx sahnesi içerisinde doğrudan çizim yapabilmeyi sağlar.

9. Yazdırma API(Printing API): Javafx.print paketi Java SE 8’e eklenmiştir ve Javafx Printing API için sınıflar sağlar.

10. Rich Text Desteği (Rich Text Support): Javafx 8 Javafx için bi-directional text (iki yönlü) ve complex text (complex ) scriptlerini içeren gelişmiş text desteği verir. Örnek olarak, text nodelar içerisinde Thai and Hindu, çoklu satır ve çoklu-stil desteği verilmektedir.

11. MultiTouch Desteği (Multitouch Support): Javafx, kullanılan platform yeteneklerine bağlı olarak multitouch uygulamaları için destek sağlar.

12. Hi-DPI Desteği (Hi-DPI support): Javafx 8 Hi-DPI desteği sağlar.

13. Donanım Hızlandırmalı Grafik Hattı (Hardware-accelerated graphics pipeline): Javafx grafik, grafik render pipeline (Prism) tabanlıdır. Javafx, desteklenen grafik kartları veya GPU kullanıldığında Prism kullanarak hızlı bir render yapar ve düzgün grafikler sunar. Eğer bir sistem Javafx tarafından desteklenen ve tavsiye edilen GPU’lardan birinin özelliğine sahip değilse Prism varsayılan olarak yazılımsal render kullanır.

14. Yüksek Performanslı Medya Motoru (High-performance media engine): Medya pipeline, web multimedya içeriği için playback desteği sunar. Sunulan stabil destek, GStreamer multimedya framework tabanlı düşük gecikmeli bir medya framework’tür.

15. Kendi Kendine Yeten Uygulama Dağıtım Modeli (Self-Contained Application Deployment Model):Kendi kendine yeten uygulama paketleri, uygulama kaynaklarının hepsine, Java ve Javafx runtime’ın özel bir kopyasına sahiptir. Bu paketler kurulabilir paketler olarak dağıtılabilir.

Dış bağlantılar

Java teknolojisi hakkında bilgi edinin

Ecir Uğur Küçüksille ile Java Fx Hakkında

Java resmi web sitesi

Java yazılımı bilgisayarınıza indirin

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç