Java nedir?

Java; ilk adı oak olan daha sonra adı Java olarak değiştirilen, Sun Microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanan, açık kodlu, nesneye yönelik, zeminden bağımsız, yüksek verimli, çok işlevli, yüksek seviye bir programlama dilidir.

Son kullanıcıların java ile tanışması web uygulamalarına dayanmaktadır. Hemen hemen çoğu sitede kullanılan java uygulamaları kullanıcıların java teknolojisi ile tanışmasını, yazılımcılarıysa java programalama dilini öğrenmeye itmiştir.

Neden java programlama?

1. Basitlik

2. Mimariden Bağımsız Olma

3. Nesne Tabanlılık

4. Dağıtık Programlama

5. Güç

6. Çok Görevlilik (Multithreaded)

7. Hatasız kod

8. Güvenlik

Java yazılımı nedir?

Java yazılımı online oyun oynamanızı, dünyanın dört bir yanındaki insanlarla sohbet etmenizi, konut kredinizin faizini hesaplamanızı, resimleri üç boyutlu olarak görüntülemenizi ve daha pek çok şey yapmanızı sağlar. Ayrıca, şirketlerin bilgi işlem sistemlerinin temeli olan intranet uygulamalarının ve diğer e-iş çözümlerinin de ayrılmaz bir parçasıdır.

JavaFX nedir?

JavaFX zengin medya ve içerik sunarak Web deneyiminizi daha zevkli hale getirir. Kullanıcılar JavaFX uygulamalarını bir tarayıcıda çalıştırabilir veya sürükleyip bırakarak masaüstüne kopyalayabilir. JavaFX her zaman sorunsuz çalışan bir arabirimdir!

Applet nedir?

Applet, uzaktaki sistem uzerinden indirilip internet tarayici uzerinde calistirilabilien java uygulamalarina verilen isimdir.

Java Virtual Machine nedir?

Java Virtual Machine, Java yazılımının bileşenlerinden yalnızca biridir ve web etkileşimlerinden sorumludur. Java Virtual Machine, indirdiğiniz Java yazılım paketinde yerleşik olarak bulunur ve Java uygulamalarının çalıştırılmasına yardımcı olur.

Java teknolojisi nerelerde kullanılmaktadır?

Java teknolojisi, esnekliği, verimliliği, platformlar arasında taşınabilmesi ve güvenliği sayesinde bilgi işlemi için ideal teknoloji durumuna geldi. Bugün Java teknolojisini dizüstü bilgisayarlardan veri merkezlerine, oyun konsollarından bilimsel amaçlı süper bilgisayarlara, cep telefonlarından Internet’e kadar her yerde bulabilirsiniz.

800 milyonu aşkın Pc, 2,1 milyardan fazla cep telefonu ve mobil cihaz, 3,5 milyar akıllı kart, Dekoderler, yazıcılar, Web kameraları, oyunlar, araçlar için yol bilgisayarları, sayısal loto bayileri, tıbbi cihazlar, otopark ödeme noktaları ve daha bir çok alanda java teknolojisi kullanılmaktadır.

Dış bağlantılar

Java resmi web sitesi

Java yazılımı bilgisayarınıza indirin

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç