JANA nedir?

JANA, Jandarma Astsubaylığı için giriş sınavının adıdır.

Ösym Tarafından her yıl belirli tarihler arasında yapılan Jana Sınavı, Jandarma Astsubaylık okulu eğitimlerinden yararlanmak isteyenlerin tercih ettiği sistemlerin başında yer alıyor.

Jandarma Genel Komutanlığı Jandarma Astsubay Temel Kursu olarak adlandırılıp bilinen bu sınava adayların başvuru yaparak girebilmesi mümkündür. Jandarma astsubayı olmak amacıyla bireylerin öncelikli olarak belli şartları yerine getirmesi gerekecektir. Bu şartlardan bir tanesi, iki yıllık meslek yüksekokulu mezunu olmak ya da dört yıllık fakülte mezunu olmaktır. Lise ve dengi kurumlardan mezun olmuş olan bir bireyin, bu kuruma yerleşemeyeceğini bilmesi gerekir.

Ayrıca girmiş olduğu sınav, geçersiz sayılacaktır. Yazılı sınavı geçen kişilerin bundan sonra izleyeceği yol ise, mülakatları tamamlama noktasında olacaktır. Fakat bu sürecin en önemli kısmı şüphesiz olarak yazılı sınavı atlatmaktır. Bireyler, sınavı geçebilmek adına temel kurslara giderek bilgi almaktadırlar. Bununla birlikte çeşitli ders içeriklerini de takip ederek yine sınavdan geçmeyi planlamaktadır.

Zorlu bir sınav sürecini atlayan ve JANA olmaya aday bireylerin, mülakatlarda da başarı sağlaması gerekecektir. Askeriyenin sadece bu kurumunda değil, diğer kurumlarında da mülakatlar yapılmaktadır. Mesleğin içeriğinde fizik olduğundan ötürü, bireylerin fiziki güçleri de ölçülmektedir. Bundan ötürü, bireyler sağlık muayenesine sokulur ve oradan tam not alması beklenir. Ön sağlık muayenesinden geçemeyen kişiler, direk elenirler ve bir dahaki başvuruya kadar başvurma hakları bulunmayacaktır.

Ön sağlık aşamasını da eksiksiz ve tam not alarak geçen bireyler, koşu ve diğer sportif mülakatlara girecektir. Bunların içinde ise kişileri en çok zorlayacak olan şey, barfiks olacaktır. Hayatında barfiks demirine tutunmamış olan bir kişinin bu engeli geçmesi çok zor olacaktır. Nihayetinde bu engeli geçen kişileri ise sözlü mülakat beklemektedir. Bu konuda bireylerin dikkat etmesi gereken şey sabırlı ve dikkatli olma noktasında olacaktır.

Kişilere sorulan sorular sonucunda, bir siyasi tarafı olup olmadığını ya da psikolojik rahatsızlıklarının olup olmadığı tartılacaktır. Bu engeli de atlatan kişiler, kapsamlı bir sağlık muayenesine alınacaktır. Kapsamlı sağlık muayenesini de eksiksiz olarak tamamlamış kişilerin önünde artık bir engel kalmamıştır. Fakat bu konuda doktorlar, adayları ince eleyip sık dokumaktadırlar.

Geçmişte yaşamış olduğunuz bir kazadan kalan kalıcı izlerden ötürü, ya da ameliyat izinden ötürü sizi buraya almayabilirler. Kişilerin tekrar başvuru yapacağı zaman, iki defa düşünmesi tavsiye edilir. Çünkü bu tür bir sebepten elenmiş olan bir kişi tekrar girme konusunda sıkıntı yaşayacaktır. Aynı sebeplerden ötürü tekrardan elenmesi muhtemel olacaktır.

Jana sınavında hangi sorular yer alıyor?

Sınav sistemi içerisinde Atatürk ve İnkilap Tarihi dersinden 15 soru, Türk Kültür ve Medeniyetler tarihi dersinden 5 soru, Temel Yurttaşlık bilgisi dersinden 8 soru ve Türkiye Coğrafyası 12 sorular adaylara sorulacaktır. Aynı zamanda Düşünme ve muhakeme gücünü epey bir zorlamaya yardımcı olacak yetenek soruları da yer alacaktır. Testin cevaplanma süresi olarak da adaylara 120 dakika verilecektir.

2016 Jana sınavı ücretleri ve başvuru

Her yıl adaylardan istenen 60 TL ücret aynı şekilde bu yılda devam edecektir. Sınava başvuracak olanların Fakülte, Meslek ve yüksekokullarından 2 yıllık ön lisan mezunu olmaları istenmektedir. Aranılan kriterlere uyan kişilerinde başvuruları kabul edilmiş olacaktır.

2016 Jana sınav başvuru tarihi ne zaman?

Sınava başvuracak adayların başvurularını kaçırmadan 12 – 21 Ocak 2016 tarihleri arasında yapılması gerekmektedir. Jana Sınav Başvuru Tarihi aksatılmadan başvuruların yapılmasının ardından ise sınava 20 Şubat 2016’da gireceksiniz.

2016 Jana baraj puanının belirlenmesi

Yazılı sınava giren adaylardan en yüksek puanları almaya hak kazananlar ikinci aşama seçme sınavlarına hak kazanma şansına sahip olacaktır. Baraj aday sayısına bağlı olarak belirlenecektir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç