Jübile nedir?

Önemli bir olayın 25. ya da 50. yıldönümünün kutlanmasıdır. Daha çok mesleklerinin bu yıllarını başarıyla tamamlayanların şerefine tertiplenir.

Jübile kelimesi İbranice «koç boynuzu» anlamına gelen «yobel» kelimesinden alınmıştır. Yahudiler'den sonra Hıristiyanlar da bu geleneği benimsemişlerdir. Jübile kelimesi İbranice İobel kelimesinden alınmıştır. Manası "koç boynuzu" demektir. İbranilerin, inanışlarına göre her 50 yılda suçları bağışlanır, böylece tam bir sükun ve dinlenme yılına girilir. Bu yıl, koç boynuzundan yapılma borularla ilan edilir.

Yahudilerde ise 50 yılda bir jübile ile borçlar affedilir; köleler, esirler azad edilir; inanışlarına göre Roma’ya gelenlerin bütün günahları affedilir. Hıristiyanlarda da 50 yılda bir jübile yapmak gelenek halini almıştır. İnanışlarına göre Roma’ya hacca gidenlerin kilisece günahlarının tam olarak bağışlandığı imtiyaz yılı ve bağışlama yılı olduğu kabul edilir. Yahudilik ve Hıristiyanlıkta böyle uzun bir tarihe sahip jübile, ülkemizde de hayat ve meslek yılları için kullanılmaktadır. Bilhassa belli bir müddet sporla uğraşanları uğurlamak için yapılması adet haline gelmiştir.

Geleneksel olarak kulüpler, takımda on yılını dolduran oyuncuları adına jübile düzenlerler. Herhangi bir rekabet ortamının bulunmadığı bu karşılaşmalara, kulüp tarihine adını yazdırmış diğer eski futbolcular da davet edilir. Bu tür maçlarda rakip takım bir milli futbol takımı da olabilir. Buna ek olarak, eğer bir futbolcu birden fazla kulüple özdeşleşmişse; jübile maçına, oyunucunun şimdiki ve eski kulüpleri de dahil olabilir. Tüm gelirlerin oyuncuya gittiği maçta, ülkeye bağlı olarak kazanç vergiye tabi tutulmayabilir.

Son yıllarda bu gelenek, özellikle muazzam ücretler alan futbolcuların forma giydiği Avrupa liglerinde yaygınlığını yitirmeye başladı. Bugünün popüler spor dallarında ter döken profesyonel sporcular, eski sporcuların bu gelire olan ihtiyaçlarından çok daha fazla kazanmaktadır. Ayrıca günümüzün değişen profesyonellik anlayışında, oyuncular geçmiş onyıllara nazaran bir kulüpte daha az kalma eğilimindedirler. Tüm bunların sonucunda, oyuncunun bu paraya ihtiyacı olmadığını bilen çoğu taraftar bu karşılaşmalara soğuk bakmakta ve gelmemektedir.

Sözlükte "jübile" ne demek?

1. Eski ahit'e göre yahudilerde, elli yılda bir tanrı'ya ve dinlenmeye ayrılan yıl.
2. Katoliklerde, roma'ya hacca gidenlerin, kilisece günahlarının tam olarak bağışlandığı yıl.
3. Bir meslekte uzun bir süre başarılı olarak çalışanlar onuruna düzenlenen tören.

Jübile kelimesinin ingilizcesi

[jubiler] v. jubilate, gloat
n. jubilee, special anniversary
v. jubilate, rejoice; superannuate, retire
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç