İyi kolesterol nedir?

İyi kolestrol (HDL), High Density Lipoprotein kelimelerinin baş harflerinden oluşuşan başlıca karaciğer ve bağırsaklarda üretilen 5 lipoprotein tipinden biridir.

Diğer lipoproteinlere göre daha küçük olan ama Apo A1 ve A2 gibi proteinleri en fazla içeren tip olduğundan dansitesi en fazla olandır. Bir fosfolipid ile bir veya iki apolipoproteinin birleşmesinden oluşur. Merkezinde kolestrol taşır.

Bu nedenle yüksek LDL (kötü kolesterol) düzeyleri, ve düşük HDL (iyi kolesterol) düzeyleri yani LDL/HDL oranının yüksek olması ateroskleroz (damar duvarında yağlanma) için risk faktörüdür.

LDL kolesterolün düşük olması ve HDL kolesterolün yüksek olması yani LDL/HDL oranının düşük tutulması aterosklerozdan (damarda yağlanma) korunmak açısından son derece önemlidir.

Kötü (LDL) kolesterol nedir?

LDL kolesterol "kötü kolesterol" olarakta isimlendirilmektedir. Çünkü LDL kolesterol düzeyi olması koroner arter hastalığına yakalanma riski ile yakın ilişkilidir.

Damar duvarındaki LDL birikimleri (kolesterol birikimi) kolesterol plağı adı verilen sert, ince bir tabaka oluşturur. Zaman geçtikçe damar duvarındaki bu kolesterol plağının kalınlığı artmakta ve damar lümeni daralmaktadır. Bu süreç ateroskleroz (arterioskleroz) olarak adlandırılır.

Total kolesterol nedir?

Kolesterol kanda çözünmeyen bir yapı olduğu için proteinlerle birleşerek lipoproteinleri (lipid ve protein bileşiklerini) oluşturur.

HDL ve LDL'den başka VLDL (very low density lipoprotein - çok düşük yoğunluklu lipoprotein) ve IDL (intermediate density lipoprotein - ara yoğunlukta lipoprotein) çeşitleride bulunmaktadır.

Kanda ölçülen total kolesterol LDL kolesterol, HDL kolesterol, VLDL kolesterol ve IDL kolesterolün toplamıdır.

Kolesterolün normal düzeyi nedir?

Aslında kandaki kolesterolün normal seviyesi sabit değildir. Tıptaki birçok diğer tetkik gibi kolesterolünde normal düzeyi sağlıklı çok sayıda insanın kolesterol düzeyi ölçülerek belirlenmektedir.

Kandaki normal kolesterol düzeyi bilinen koroner arter hastalığı (KAH) olmayan sağlıklı erişkin hastalarda ölçülen LDL kolesterol düzeyi ile ilişkilidir. Dolayısı ile aşırı kolesterollü ve yağlı besin tüketen toplumlarda (ABD gibi), kolesterolün normal sınırları yüksek olabilmektedir.

Bu nedenle bu hastaların kolesterol düzeyleri normal sınırlarda olmasına rağmen, aterosklerotik süreç başlamıştır ve gelecekte koroner arter hastalığına yakalanma riskleri yüksektir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç