Ivy bridge nedir?

Ivy bridge, Intel’in 32 nm mimarili sandy bridge işlemci ailesinden sonra piyasaya sürdüğü ve 22 nm teknolojisi ile ürettiği düşük güç tüketimli,üçüncü nesil core işlemcisinin adıdır.

Ivy bridge işlemciler 22 nm teknolojisi ile üretiliyor. İşlemcilerde sadece nanometrik küçülme söz konusu değil. Üretim alanında da epey gelişme mevcut. Intel'in trigate 3D transistörlerini kullanan Ivy Bridge, çok daha düşük güç tüketimi ve daha az zar alanı sunuyor.

Ivy bridge mimarisinin iç yapısı nasıldır?

Bir önceki nesil sandy bridge işlemcileri ile karşılaştırdığımızda transistör sayısının 995 milyon olduğunu görüyoruz. Daha az transistöre sahip olan sandy bridge işlemcileri, eski üretim teknolojisi sayesinde 216 mm2 ile çok daha büyük bir zar alanı kaplıyor.

Intel, Ivy Bridge işlemcileri ile önceki modellere göre aynı fiyata daha yüksek performans, daha düşük güç tüketimi ve daha az ısı sunuyor. Ivy Bridge işlemci çekirdeğine baktığımızda ise ufak optimizasyonların yapıldığı görülüyor.

Aynı hızda çalışan Sandy Bridge işlemcilerine göre yüzde 10 daha iyi işlemci performansı, yüzde 80'e varan daha iyi grafik performansı sunuyor.

Ivy bridge işlemciler ultrabook'ta nasıl avantaj sağlar?

Öncelikle 22nm'lik Ivy Bridge tabanlı Ultrabook ve Notebooklar, güç tüketimi ve ısı konusunda daha avantajlılar. Core i7 3317U işlemcisinin özelliklerinden bahsetmek gerekirse, Intel'in 22nm teknolojisiyle ürettiği ıvy bridge ailesinin bir üyesi olan işlemci, 17 watt güç tüketimine sahip.

Core i7-3517U’ya baktığımızda 1.9 GHz standart çalışma hızına sahip olduğunu görüyoruz. Bu hız Turbo Boost ile 3 GHz’e kadar çıkıyor. Çift çekirdekli olan işlemci, Hyper Threading ile sanal 4 çekirdek olarak çalışmakta. İşlemcide ayrıca 4 MB’lık smart cashe bulunmakta.

Ivy bridge'in oyun deneyimi nasıldır?

Intel'in HD Graphics 4000 grafik işlemcisi sayesinde özellikle harici grafik kartı olmayan modeller alınabilir duruma geliyor.

Intel'in önceki nesil HD Graphics 3000 modeliyle Battlefield Bad Company 2 oyunu en düşük detaylarda bile 15 FPS civarında çalışırken, HD Graphics 4000 ile oyunlar oynanabilir seviyeye geliyor. Hem de daha az ısınıp, daha az güç tüketiyor.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç