İvp nedir?

İvp kavramının tam açılımı "İntravenöz Pyelografi" dir.

İntravenöz "Toplardamar içi" demektir.

Pyelo kavramı ise "pyelonephritis" kelimesinden gelmekte olup "bakteriyel bir böbrek enfeksiyon" dur.

İntravenöz Pyelografi Türkçe'de "ilaçlı böbrek filmi" olarak adlandırılır. İntravenöz Pyelografi bir radyolojik görüntüleme yöntemidir.

İntravenöz Pyelografi; Toplardamar içi yolla dolaşıma verilen iyotlu kontrast madde sonrası belirli zaman aralıklarıyla ile seri garfilerinin alınması ile böbrek fonksiyonlarının, toplayıcı sistemlerinin ve tüm üriner sistemin görüntülenmesi amacına yönelik yapılan ve toplayıcı sisteme atılması temeline dayanan tıptaki bir tanı yöntemine verilen isimdir.

İntravenöz Pyelografi (İvp)'de genellikle 3-5, 7-15 ve 20-30. dakikalarda üç grafi elde edilir. Gerekirse daha sonrada grafi alınabilir. Gerekirse hastaya mesaneye yönelik miksiyon sonrası spot grafi alınır.

İvp (İntravenöz Pyelografi) tanı yöntemi hangi durumlarda kullanılır?

1. Böbrek fonksiyonlarının incelenmesi,

2. Üreterler (idrar kanalı)'in incelenmesi,

3. Mesanenin anatomi ve fonksiyonunun incelenmesi,

4. Hematüri, üriner sistem kalkülleri, üreter fistül ve darlıkları ve kompleks üriner sistem infeksiyonlarının araştırılması,

5. Böbrek travmasında,

6. Jinekolojik ve kolorektal malignensi operasyonlarından önce,

7. Transplantasyonlarda ise donörün böbreklerini değerlendirmede kullanılır.

İvp (İntravenöz Pyelografi) ne kadar sürmektedir?

İvp (İntravenöz Pyelografi) yaklaşık 20 ila 30 dak. arası sürmektedir.

ivp

İvp (İntravenöz Pyelografi) öncesi

İvp çekimi öncesi 1 gün önceden belirlenmiş olan diyet programını uygulamanız gerekmektedir. Bu diyet, bağırsaklarınızın boşalması ve sağlıklı bir çekim yapılması için şarttır. Diyet dahilinde, çekimden bir gün önce size önceden verilecek olan, bağırsak boşaltıcı ve sindirimi hızlandırıcı ilaçlar içmeniz gerekmektedir. Bu ilaçların içiminden film çekimi bitinceye kadar hiçbir şey yenilmeyecektir.

İşlemden 24 saat öncesinden itibaren posa bırakan lifli gıdalar, kızarmış yiyecekler ve et yenilmemelidir. Tanesiz çorba, içersinde pulpası (meyve özü) olmayan meyve suyu, şekersiz soda , şekersiz ve sütsüz kahve yada çay içilebilir. Özellikle süt ve kremalı içecekler ile gaz yapıcı içecekler içilmemelidir. Bol su önerilir. (Örneğin; her saatte bir bardak olmak üzere)

İvp (İntravenöz Pyelografi) sonrası

Hasta normal günlük aktivitesine devam edebilir. İnceleme, Radyoloji uzmanı tarafından değerlendirilip, raporlanır. Filmler ve inceleme raporu bir arada hastaya teslim edilir. Hastaların inceleme sonrasında klinik olarak kısıtlayıcı bir neden söz konusu değilse, bol sıvı alması önerilir.

İvp (İntravenöz Pyelografi) kimlere uygulanmaz

Radyasyon riski açısından gebelik durumunda bu tetkit zorunlu kalınmadıkça uygulanmaz.

Kontrast maddenin alerjik reaksiyon yaptığı kişilerde, sınırda böbrek yetmezliği olanlarda ya da DM olan hastalarda %25 oranında renal yetmezliğe neden olabilmesinden dolayı İvp (İntravenöz Pyelografi) uygulanmaz.

Yorumlar

Pinar 16.12.2016
Gercekten yararlı bi konu oldu benim icin. Kelime anlamını merak ediyodum ögrendim sayenizde. Teşekkürler.
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç