İtunes u nedir?

İtunes farklı fonksiyonları, farklı arayüzüyle kullanıcıların kolaylıkla kurup kullanabileceği bir Apple ürünü (Yazılımı)'dır. İtunes yazılımı hem Mac hemde windows işletim sistemlerinde kullanılabilen bir uygulamadır.

İtunes u; Apple'ın iTunes özel bir bölümüdür. Üniversiteler, müzeler ve kamu medya kuruluşlarının eğitim, ses ve video dosyalarının PC'ler ve mobil cihazlara ücretsiz indirmek için kullanıldığı bir bölümdür.

İtunes u 7/24 platform bağımsız her yerde öğrenme ve öğretme amacı güder.

İtunes u bir eğitim uygulamasıdır.

İtunes u ile birçok kolej ve üniversitelerden, kar amacı gütmeyen eğitim kurumları ve K-12 kuruluşlardan ücretsiz eğitim ders içeriği indirebilirsiniz.

İtunes u' da ki dökümanlar ücretsizdir. 30 ülkeden kolejler, üniversiteler, K-12 okulları ve eğitim kurumlarından gelen içerik dünya çapında kullanılabilir.

Türkiye'de Anadolu üniversiteside Aöf fakültesinde okuyan öğrenciler için İtunes u hizmeti vermektedir. Aöf öğrencileri İtunes u sayesinde derslere, ders videolarına ve ders notlarına platform bağımsız olarak istedikleri zaman ulaşabilmektedirler.

İtunes u'da hangi içerikler bulunuyor?

1. Ders videoları,

2. Ders notları,

3. E-kitap,

4. Laboratuvar demoları,

5. Spor öğeleri,

6. Kampüs turları,

7. Ses ve video dosyaları.

İtunes u ile neler yapabilirsiniz?

1. Eğitimci iseniz iTunes U ile bir kurs açabilirsiniz.

2. Online eğitim materyalleri hazırlayıp bunları öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz.

3. Eğitim videoları paylaşabilirsiniz.

4. Eğitim verdiğiniz konu ile ilgili e-kitap paylaşabilirsiniz.

5. Online bir kurs pakedi oluşturup insanların bunlardan yararlanmasını sağlayabilir, öğrenciniz olacak kişilerle etkileşim halinde bulunabilirsiniz.

6. Öğrencilerinize push notification denilen, anlık mesajlar göndererek onlarla anında etkileşime geçebilirsiniz.

7. Eğer öğrenci iseniz size sunulan zengin bir eğitim paketinden istifade edebilir, notlar alabilir ve yaptıklarınızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

İtunes u'da dersler hangi materyallerden meydana gelmektedir?

1. Belgeler / PDF'ler,

2. Ses,

3. Video,

4. Davetli sunumlar,

5. iBooks / kitap belgeleri,

6. Web siteleri / HTML,

7. Uygulamalar.

İtunes u'nun kullanımı

Öncelikle "http://itunes.apple.com/us/app/itunes-u/id490217893?ls=1&mt=8" adresinden ücretsiz itunes uprogramını indirmelisiniz.

İtunes u'yu kurduktan sonra, iTunes u ‘yu ilk açtığınızda eğer henüz bir kursa katılmamış iseniz arşivinizde “itunes u kataloğunda ücretsiz dersleri tarayıp abone olabilirsiniz” ifadesi ile karşılaşırsınız. Bu yazıya veya sol üstteki katalog butonuna tıkladığınızda itunes u kataloğu açılacaktır.

Katalogda ücretsiz olarak sunulan binlerce online kurstan istediğinizi inceleyebilir, katılmak istediğinize “Abone Ol” butonuna basarak abone olabilirsiniz. Ardından “Dersi Al” butonuna basarak kendi iTunes U arşivinize eklenmesini sağlayabilirsiniz.

iTunes U arşivinize eklenen dersi açtığınızda sizi kursla ilgili genel bir bilgilendirme ekranı karşılar. Kursu hazırlayanlarla ilgili bilgiyi Öğretmen sekmesinde bulabilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç