İstikşafi nedir?

Olgular arasındaki örtük ilişkileri ortaya koyan ve gözlenen birlikte değişmelerin doğrultu ve ölçüsünü veren araştırmaya istikşafi denir.

Arapça kşf kökünden gelen istikşaf "keşfe çalışma, araştırma, yoklama" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça kaşafa "buldu, keşfetti" fiilinin istifal vezni mastarıdır. Sözün “istikşafi” biçiminin geçmiş dönem ve günümüz Osmanlıca sözlüklerinde geçmediğini belirten yetkililer,

“Bugünlerde gündeme ilişkin konularda sıkça geçen ‘istikşafi görüşmeler’ gibi tamlamalardaki ‘istikşaf” ve ‘istikşafi’, benzer durumlarda yaygın kullanılan İngilizce ‘exploratory’ sözünün çevirisi; ‘istikşafi görüşme’ sözü ise ‘exploratory talks’ tamlamasının çevirisidir. Bu durumda ‘istikşafi görüşme’ tamlaması için ‘ön görüşme, araştırma-tanıma görüşmesi’ gibi anlamlar verilebilir”.

O halde buradan çıkarılacak sonuç istikşafi görüşme, herhangi bir konu hakkında yapılacak ön görüşme, araştırma-tanıma görüşmedi olarak tanımlanabilir. Türk kamuoyu istikşafi kelimesi ile ilk defa 2002 yılında tanıştı. O dönemde Türk ve Yunan görüşmeleri içinistikşafi kelimesi kullanıldı.

Yunan tarafı ile müsteşar temelinde yapılan bu görüşmeler halen devam etse bile istikşafi görüşmeler olduğu için bu görüşmelerde uzlaşı olup olmadığı konusunda ya da neler konuşulduğu konusunda bilgi verilmemektedir.

Ancak koalisyon görüşmelerinde sıklıkla kullanılan “istikşafi” kelimesinin koalisyon görüşmeleri için tam karşılığı ise YOKLAMA olarak kabul edilebilir. Yani istikşafi görüşmeler bir nevi her iki tarafında birbirlerini yoklama görüşmleri olmuştur.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç