Sözlükte "israf" ne demek?

1. Gereksiz yere para, zaman, emek vb. yi harcama, savurganlık, tutumsuzluk.

İsraf nedir?

Arapça kökenli olan “serefe” kelimesinden türediği bilinmektedir. Bu köke göre verilmek istenen anlam; hem yeme konusunda, hem içme konusunda, hem gezme konusunda, hem giyme konusunda; kısacası mübah olan her konuda bireyin sınırı aşacak ve makulden çıkacak davranışlarda bulunması durumudur.

En net şekliyle israf; lüzumsuz harcamalar yaparak ihtiyaçtan fazlasını saçmak ve savurmaktır. İnsanlar arasında bu tip bir durumda bulunan ve sürekli dengesiz harcamalar yapan kişiye de “müsrif” adı verilmektedir. 
Normal şartlarda Müslümanlık gereği bir Müslümandan beklenilen hareket; her daim dünyada bulunan bütün maddi imkanların ve manevi imkanların kendisine emanet edildiği bilincinden çıkmamalı ve harcamalarını da ona göre yapmalıdır. Çünkü tüketim konusunda az harcama ve ortalama harcamanın yanında aşırı harcama yapıldığında; Allah’u Teala’nın bu duruma haram hükmü verdiğini unutmamak gerekir.

İsraf ile ilgili hadisler

İsraf etme konusuyla alakalı İslam dinine göre verilen hükümler en bilindik şekilde “ Yoksul kişiye, akrabaya ve çaresiz kalmışa da hakkını ver fakat hiç bir zaman israf edip saçma, savurma. Saçıp savuranlar Allah katında şeytanın kardeşleridir. Şeytansa Rabbine her zaman çok nankör olmuştur.

İslam dininde israf ne demektir?

Bir diğer ismi savurganlık olan israf, dünya üzerindeki tüm nimetlerin Allah tarafından hem diğer canlılar için hem de insanlar için eşit koşullarda kullanılması için yaratıldığının unutulmamasıyla başa çıkılabilecek bir durumdur. Çünkü bu nimetleri fazlasıyla harcama, yok etme arzusu ancak ve ancak Allah’ın hükmünü hatırlayarak durdurulabilir.

Birinin hakkı olandan daha fazlasını kullanması, üstelik bunu lüzumsuz bir şekilde kullanması direkt olarak diğer bir Müslüman kulun hakkına geçmiş olması ve direkt olarak günaha girmesi anlamını taşımaktadır. Allah’ın böyle bir yasak koyması ve bunu günah olarak belirtmesi, hem manevi dengenin hem de ekonomik dengenine eksiksiz olarak kurulabilmesine olanak sağlamıştır. Her kim ki bu dengeyi bozarak israf etmeye başlar, hem bunun günahını üstlenmekte hem de bozduğu dengenin sonuçlarına er ya da geç katlanmakta olacaktır.

İsraf çeşitleri

Günümüz dünyasında bireylerin bir takım şeyleri dikkatli kullanması gerekliliği konusunda fikir sahibi olduğu bilinmektedir. Hatta uzun dönemlerden beri çoğu yayın kuruluşunda yapılan yayınlarla israf edilen şeylerin sadece gündelik hayatımızda bize değil, hem yakın çevremize hem genel çevremize hem de dünyadaki genel çevreye yaratacağı eksiklikler insanlara aşılanmaya çalışılmaktadır.

Tüm bunların sonucunda çıkarılacak sonuç, bir bireyin yapacağı en ufak israfın en küçük sonuçtan en büyük sonuca kadar tüm insanlığı ilgilendirecek boyutta bir soruna yol açtığı bilincine kavuşması gerekliliğidir. Elinde bulunan maddi manevi bütün değerlerin kıymetini bilmeyen kişiler, gün gelir bu nimetlerin en basidine en ufağına muhtaç hale gelebilmektedir. Bu nedenle asıl önemli olan bir şeyleri kaybedip muhtaç olduktan sonra değil, asıl elinin altındayken o değerlerin kıymeti bilinmeli ve asla israf edilmemelidir.

İsraf kelimesinin ingilizcesi

n. waste, wastage, prodigality, squander, squandering, dissipation, extravagance, improvidence, profusion, wastefulness

Köken: Arapça

Israf ne demek? (Ekonomi)

(Waste, squandering) Arapça’da "sarf" kökünden türeme bir kelime. Para, emek, zaman gibi kıt kaynakları gereksiz yere harcama, savurganlık, tutumlu olmamak demektir. İsrafta bulunan kimseye ise "müsrif" denir.

Yorumlar

EBRAR ERKEN. 26.02.2017
İsraf yapmak çok günah...
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç