İsa server nedir?

İsa kısaltmasının açılımı "İnternet Security and Acceleration" şeklindedir. Türkçe'de "İnternet güvenliği ve hızlandırma" anlamına gelmektedir.

İsa server, caching (ön belleğe alma) özelliğiyle özellikle kullanıcıların Web erişimini hızlandırır. Bunun dışında ISA Server, şirketin network kaynaklarını, network dışından gelecek yetkilendirilmemiş kullanıcılara karşı korumak için firewall görevi  üstlenir.

İsa server, caching olanağıyla Internet üzerindeki network trafiğini azaltır. Değişik katmanlarda network trafiğini izleyerek güvenliği sağlar. Güvenliği sağlamak için gelen ve giden network trafiğine filtre konur.

İsa server, güvenlik ve caching özelliklerinin yanı sıra merkezi bir yönetim ve şirket ilkelerinin geliştirilmesini sağlar.

İsa server kimler için geliştirilmiştir?

İsa (Internet Security and Acceleration) Server , özellikle İnternet'e erişim için kendi networklerini genişleten şirketler için  geliştirilmiştir.

İsa server sürümler

1. İsa Server Standard Edition: Standart sürüm, küçük şirketler için firewall ve Web caching hizmetleri sağlar.

2. İsa Server Enterprise Edition: Enterprise sürüm ise, standart sürümün özelliklerinin yanı sıra, özellikle daha fazla Internet trafiğini yönetmek ve performans sağlamak için geliştirilmiş bir üründür.

İsa server'ın faydaları

1. Hız (acceleration)

2. Güvenlik (security)

3. Yönetim

4. Genişleme

İsa server modları

1. Cache mod: Cache mode Web erişimini hızlandıran bir moddur.

2. Firewall mod: Firewall ise güvenlik sağlar.

3. Integrated mod: Integrated modda ise her iki mod bir araya getirilerek kolay yönetim sağlanır.

İsa server network trafiğinin kontrolü için hangi işlemleri yapar?

1. IP Paketlerinin Filtrelenmesi

2. Uygulama Filtreleleri

3. Kötü Niyetli Kişilerin Bulunması

İsa server için istemci türleri

İsa Client: Farklı bir ağdaki kaynaklara İsa server’ı kullanarak, yani İsa server üzerinden geçerek bağlanan istemci bilgisayardır.

1. Firewall Client: Üzerinde Firewall Client (FWC) yazılımı yüklü ve etkin halde bulunan bilgisayarları ifade eder. FWC yüklü bir istemci internet üzerinden bir kaynak talep ettiğinde bu istek İsa server üzerindeki Firewall hizmetine yönlendirilir. İsa server Firewall hizmeti bu istek üzerinde kimlik doğrulamasını yaptıktan sonra ilgili firewall kurallarına, uygulama filtrelerine göre isteği uygulamaya koyar.

2. SecureNAT Client: SecureNAT istemciler FWC yazılımı yüklenmemiş bilgisayarlardır. Bunun yerine SecureNAT istemciler diğer ağlara gidecek tüm talepleri İsa server’ın iç IP adresine yönlendirecek şekilde yapılandırılmıştır. SecureNAT istemciler İsa server bilgisayarının iç IP adresini Varsayılan Ağ Geçidi olarak kullanırlar. SecureNAT istemcilerden gelen talepler ilk olarak NAT (Network Address Translation) driver’ına aktarılır. Ardından isteğe izin verilip verilmeyeceğinin belirlenebilmesi için Firewall hizmetine yönlendirilir.

3. Web Prox Client: Web Prox Client, CERN uyumlu web uygulamaları çalıştıran herhangi bir bilgisayar olabilir. Örneğin Internet Explorer ya da Firefox gibi tarayıcılar CERN uyumlu web uygulamalarıdır. WPC istemciden yapılan istek erişim izninin kontrol edilmesi amacıyla Firewall hizmetine yönlendirilir. Erşimi izni verildikten sonra bilgi cache’lenir ya da cache’den istemciye iletilir.

İsa server için sistem gereksinimleri

1. 300 MHz (MHz) ya da daha yüksek bir Pentium II işlemci,

2. Microsoft Windows 2000 Server Service Pack 1 ya da daha yenisi, Windows 2000 Advanced Server Service Pack 1 ya da 
daha yenisi Windows 2000 Datacenter Server.

3. 256 MB RAM

4. 20 MB boş disk alanı

5. Ağ kartı

6. NTFS disk bölümü

İsa server kurulum türleri

1. Typical Installation

2. Full Installation

3. Custom Installation

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç