Irr nedir?

IRR (Interval Rate of Return), iç verim oranı anlamına gelmektedir. Nakit akımlarının sermaye maliyeti üzerinden bileşik faiz esasına göre hesaplanan projenin ömrü sonundaki birikimli değerinin (terminal value) bugünkü değerini, projenin maliyetinin bugünkü değerine eşitleyen iskonto oranıdır.

Değerlerdeki sayılarla temsil edilen bir nakit akışları serisinin iç verim oranını verir. Bu nakit akışlarının, taksitli ödemelerde olduğu gibi, eşit olmaları gerekmez. Ancak, nakit akışları aylık veya yıllık olarak düzenli aralıklarla oluşmalıdır.

İç verim oranı, düzenli aralıklarla yapılan ödemelerden (negatif değerler) ve gelirden (pozitif değerler) gerçekleşen bir yatırım için alınan faiz oranıdır.

İç verim oranı nasıl hesaplanır?

Matematiksel formulü ifade etmek gerekirse; 470 TL ödediğiniz ve önümüzdeki 5 yıl içerisinde her yıl 100 TL geri dönüşü olan projenin IRR'ını hesaplamak istersek,

450 - (500/(1+r)^1 +...500/(1+r)^5) = 0 şeklinde olur.

bu förmülde r yi çekerek IRR' ı elde etmiş olursunuz, ancak Excell'in yogun şekilde kullanıldığı günümüzde IRR hesaplaması aslında çok basittir.

Excell'de IRR nasıl hesaplanır?

B2 hücresinden başlayarak aşağıdaki rakamları girin,

-470

100

100

100

100

100

sonra c3 hücresine =irr(b2:b7) enter tuşuna basın ve IRR yüzde 2 olarak çıkacaktır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç