IPTV nedir?

IPTV internet protokolü üzerinde televizyon yayını yapan bir teknolojidir. IPTV ile herhangi bir uydu alıcısı ve çanak anten olmadan yayınları internet bağlantısı üzerinden izleyebilirsiniz. IPTV izlemek için bu teknolojiye özel alıcılar satılmaktadır.

Hepimizin reklamlardan tanıdığımız ya da kullandığımız Tivibu IPTV tabanlı bir sistemdir. IPTV ile size aynı anda tüm kanalların veri akışı yerine sadece izleyeceğiniz kanalın verileri geliyor. Bu şekilde hattınızı daha verimli kullanmış oluyorsunuz.

IPTV avantajları nelerdir?

IPTV’nin geleneksel yayınlara göre bir çok avantajı bulunuyor. Uydu alıcısı ile izlediğiniz bir yayını o anda izlemeniz gerekiyor. Ancak IPTV’de izlemek istediğiniz bir programı ya da filmi isediğiniz bir zamanda izleyebiliyorsunuz.

IPTV reklam verenler için de çok daha kullanışlı bir platform. IPTV kullananların reklam geri dönüşleri ve ilgi alanları çok daha kolay belirlenebiliyor.

IPTV dezavantajları nelerdir?

IPTV’nin bir çok avantajı olduğu gibi bazı dezavantajları da bulunuyor. IPTV yayını internet hattınıza bağlı olduğu için hattınızın kalitesi ve hızı tv yayınını etkileyebiliyor.

Tabi bu sorunlar internet hatlarının daha stabil ve daha hızlı olmaya başlamasıyla zamanla azalmaktadır.

İnternet TV ve IPTV arasındaki farklar nelerdir?

IPTV belirli bir ücret karşılığında servis sağlayıcılar tarafından abonelerine sunulan TV ve internet servislerinin tümleşik hizmetidir.

Bir internet kullanıcısı internet üzerinde bir çeriği izlediği zaman içeriğin taşınmış olması, görüntü kalitesinde düşüklük, bant genişliğinden kaynaklanan görüntü donması gibi sorunlarla sıkça rastlayabilir.

Bu sorunlarla IPTV son kullanıcsının kesin olarak karşılaşmayacağı servis sağlayıcılar tarafından taahhüt edilmiştir. IPTV zaten yüksek çözünürlükte yayın sloganıyla yola çıkmıştır ve abonelerine çok kaliteli bir ses görüntü deneyimi yaşamayı taahhüt eder.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç